ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ 2024: Και τώρα Ελλάδα – Ισπανία στον αγώνα της 16ετίας!

Για δεύτερο συνεχόμενο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών φτάνει στα ημιτελικά, όμως αυτή τη φορά ο αγώνας που έρχεται με την Ισπανία, ενδεχομένως να είναι και το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες μετά από 16 χρόνια!

Η Εθνική επικράτησε επί της Γαλλίας με 15-7 για να προκριθεί χωρίς πρόβλημα στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που φιλοξενείται στο Αϊντχόφεν.
Η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα, για να πάρει προβάδισμα με 3-1 στο πρώτο οκτάλεπτο, δείχνοντας ότι ελέγχει απόλυτα τον αγώνα. Ωστόσο μια κοιλιά 10 λεπτών, σε άμυνα και επίθεση έφερε τη Γαλλία μπροστά στο σκορ με 5-4, όμως οι Ελληνίδες παίκτριες συνήλθαν πριν από τη λήξη του ημιχρόνου για να κάνουν το 6-5.
Το δεύτερο ημίχρονο ήταν τυπική διαδικασία για την Εθνική που έπαιξε συγκροτημένα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση για να τελειώσει το παιχνίδι με επί μέρους σκορ στα 16 λεπτά του δεύτερου μέρους, 9-2.
Με τη νίκη αυτή, η Εθνική εκτός από την πρόκριση στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει την κάτοχο του τίτλου Ισπανία σε μια ρεβάνς του τελικού του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2022, πήρε και την πρόκριση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα που θα διεξαχθεί σε ένα μήνα.
Ελλάδα και Ισπανία θα αναμετρηθούν την Πέμπτη (11/1) στις 20:00.
Οκτάλεπτα 3-1, 3-4, 4-1, 5-1
Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου) Διαμαντοπούλου, Σταματοπούλου, Ε. Πλευρίτου 3, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 1, Μ. Πλευρίτου 2, Ξενάκη 1, Ασημάκη, Πάτρα, Νίνου 4, Σάντα 1, Γιαννοπούλου 2 Τορνάρου.
Γαλλία (Τέο Λοράντος) Μπουλουκμπασί 1, Ζουλιέ 1, Νταλούν 1, Μπατού 1, Ραντοσάβλιεβίτς 1, Νταουλέ 2.