ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ 2024: Νίκη – τσαμπουκά για την Εθνική γυναικών!

Η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών, ξεκίνησε εξαιρετικά το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Αϊντχόφεν κερδίζοντας την Ουγγαρία 14-12 στην πρεμιέρα του πρώτου όμιλου.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι από την αρχή με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η Εθνική κατάφερε να πάει στο +2 στο 4:23 πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με την Ειρήνη Νίνου, όμως η Ουγγαρία ισοφάρισε σχεδόν αμέσως για να πάμε στην ανάπαυλα με το σκορ να είναι στο 6-6.
Στην επανάληψη, μέχρι και 3:35 πριν από τη λήξη του αγώνα, η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη με τις δύο ομάδες να είναι στο 11-11. Εκεί πήρε μπρος η επίθεση της Εθνικής με την Αθηνά Γιαννοπούλου που ήταν η MVP σήμερα να κάνει το 12-11 και τη Νικόλ Ελευθεριάδου να γράφει το 13-11. Η Ρίτα Κέσελι Νάγκι μείωσε στα 54 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη σε 1312, για να δώσει τη χαριστική βολή η Ελένη Ξενάκη στα 28 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη κάνοντας το 14-12 και κάπου εκεί να βάλει τέλος στον αγώνα.
Με τη νίκη αυτή, η ομάδα της Αλεξίας Καμμένου εξασφάλισε τουλάχιστον τη δεύτερη θέση καθώς αύριο (16:00) αντιμετωπίζει την αδύναμη Κροατία και δε θα έχει κανένα πρόβλημα για να πάρει τη νίκη και να παίξει την πρωτιά κόντρα στη Νο1 ομάδα αυτή τη στιγμή στον κόσμο, την Ολλανδία η οποία ξεκίνησε με νίκη 24-6 επί της Κροατίας.

Οκτάλεπτα 4-4, 2-2, 3-4, 2-5
Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου) Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 2, Μ. Πλευρίτου 2, Ξενάκη 2, Ασημάκη, Πάτρα 1, Νίνου 2, Β. Πλευρίτου, Γιαννπούλου 4, Ελληνιάδη.
Ουγγαρία (Ατίλα Μίχοκ) Μαγιάρι, Σίλαγκι, Βάλι 1, Κουρούς Γκουρισάτι 1, Γκεραλντίν, Πάρκες, Κούνα 1, Κέσελι Νάγκι 3, Λέιμετερ 3, Ριμπάνσκα, Τίμπα, Γκάρντα 3.