ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ

Ακόμα μία καλή παρουσία από τον Ηλία στην Τουρκία

Μετά τη νίκη του την Παρασκευή σε υψηλότερης κατηγορίας αγώνα, ο Περικλής Ηλίας ήταν γρήγορος και στο σημερινό, προσφέροντας κι άλλους βαθμούς UCI στην Εθνική ομάδα.

του Παναγιώτη Βότση

Στην πόλη Σακάρια της Τουρκίας έγινε σήμερα και δεύτερος αγώνας μετά από αυτόν της Παρασκευής που ανήκε στη σειρά αγώνων MTB Marathon της παγκόσμιας ομοσπονδίας και ήταν κατηγορίας 3. Στο κατηγορίας 1 Sakarya MTB Cup συμμετείχαν πέρα από τον Ηλία, άλλα τρία μέλη της Εθνικής, οι Αντωνιάδης, Μόλλα και Τσορτουκτσίδης, αλλά και η Ελευθεριάδου στις γυναίκες, όπως έχουμε αναφέρει. Ο Ηλίας ολοκλήρωσε τη διαδρομή των 37.1 χιλιομέτρων στην 4η θέση, σε χρόνο 1:32.06 πίσω από το Λετονό Μάρτινς Μπλουμς (1:30.55) το Ρώσο Ιβάν Φιλάτοφ (1:31.06) και το Σλοβάκο Μάρτιν Χάρινγκ (1:31.13). Με αυτή την κατάταξη κέρδισε άλλους 25 πόντους για την προσπάθεια της Εθνικής ομάδας στο δρόμο για το Τόκιο και πλέον είναι ο αθλητής που έχει προσφέρει τους περισσότερους βαθμούς, με 2ο τον Δημήτρη Αντωνιάδη.

Στην 17η θέση τερμάτισε ο Χαρούν Μόλλα, πιο χαμηλά στην κατάταξη είναι ο Ηλίας Τσορτσουκτσίδης, ενώ ο Δημήτρης Αντωνιάδης δεν κατάφερε να τερματίσει. Χαμηλότερα από τη 12η θέση που ήταν η τελευταία που έδινε πόντους UCI τερμάτισε η 20χρονη Κατερίνα Ελευθεριάδου στις γυναίκες, η οποία μάζεψε πολύτιμες εμπειρίες.