Ο Τσεκόν νίκησε τον Χρήστου και στο 50αρι

Σε δεύτερη ήττα οδήγησε τον Απόστολο Χρήστου ο Τόμας Τσεκόν στο Σέτε Κόλι, καθώς πριν από λίγο οι δυο τους μονομάχησαν στον τελικό των 50μ ύπτιο όπου ο Ιταλός ακούμπησε πρώτος τον τοίχο του τερματισμού.

Μετά την χθεσινή τους αναμέτρηση στα 100μ ύπτιο σήμερα ακολούθησε αυτή των 50μ ύπτιο. Στην κούρσα που δεν επιτρέπονται λάθη, ο Τόμας Τσεκόν ήταν πρώτος με επίδοση 24.69 για να αφήσει στην δεύτερη θέση τον κολυμβητή του Παναγιώτη Βελέντζα, που τον ακολούθησε με 24.92. O Χρήστου επιβεβαιώνει ότι όσο προχωράει η σεζόν ανεβάζει τον ρυθμό του, διότι μέχρι σήμερα το φετινό του ρεκόρ ήταν 25.00. Στην τρίτη θέση ολοκλήρωσε ο Αντρί Άνχελ (Ρουμανία) με 24.98. Μέσα σε αυτό το κολυμβητήριο, το Φόρο Ιτάλικο, πέρσι ο Χρήστου είχε στεφθεί πρωταθλητής Ευρώπης σε αυτό το αγώνισμα και τότε ο Τσεκόν έμεινε δεύτερος. Η νίκη του σήμερα ήταν μία μικρή ρεβάνς που προϊδεάζει τι θα ακολουθήσει στο παγκόσμιο της Φουκουόκα.