Ακόμη πέντε μετάλλια για την Πολωνία στο παγκόσμιο στρατιωτικό

Πέντε μετάλλια κατέκτησε ο Πολωνία στον στίβο, την πέμπτη μέρα των αγώνων στο στίβο, ενώ η Κίνα συνέχισε το σερί της στα κάθετα άλματα στο παγκόσμιο στρατιωτικό πρωτάθλημα που πραγματοποιείται στο Γούχαν.

Στην κούρσα των 1500μ. ανδρών ο Πολωνός Μιχάλ Ροζμίς με 3:46.33 τερμάτισε πρώτος ενώ στην δεύτερη θέση βρέθηκε ο Μαροκινός Χίτσαμ Ουλάντχα 3:46.44. Ο χάλκινος πρωταθλητής στη Ντόχα στο αγώνισμα των 1500μ., ο Πολωνός Μαρτσίν Λεβαντόφσκι, κατέκτησε ξανά την τρίτη θέση με επίδοση στα 3:46.61.

Στα 5000μ. ανδρών, Μπιρχανού Μπάλιου από το Μπαχρέιν με 14:08.99 τερμάτισε πρώτος. Ο Γερμανός Αμανάλ Πέτρος τερμάτισε δεύτερος με 14:09.16 ενώ τρίτος ήταν ο Ενντέγκουα Πέτερ από την Κένυα με 14:09.23.

Στην σφυροβολία ανδρών, ο χάλκινος του παγκοσμίου πρωταθλήματος στη Ντόχα Βόιτσεχ Νοβίτσκι από την Πολωνία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με βολή στα 77.38μ. Τον Πολωνό ακολούθησαν οι δύο Ρώσοι σφυροβόλοι, ο Εβγένιι Κοροτόφσκι με 75.26μ. και ο Ντένις Λικιάνοφ με 72.44μ.

Στα τριπλούν, ακόμη ένας άλτης συνεχίζει το σερί των Κινέζων στα κάθετα άλματα. Ο Γιάμινγκ Ζου με 17.09μ. πήρε τη νίκη, ο Σλοβάκος Τόμας Βεσζέλκα με 17.09μ. και τρίτος κατετάγη ο Αλγέριος Μοχάμεντ Ταχάρ Τρίκι Γιασέρ με 17.08μ.

Στην σκυταλοδρομία 4Χ400μ. των γυναικών η Πολωνική ομάδα πήρε το χρυσό με επίδοση στα 3:27.84 και ακολούθησαν η Ρωσία με 3:28.09 και η Ουκρανία 3:33.68. Στους άνδρες, η ομάδα του Μπαχρέιν πήρε τη νίκη με χρόνο 3:06.20 και ακολούθησαν οι Πολωνία με 3:06.36 και Αλγερία με 3:06.67.