ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ 2024: Όρια και ρεκόρ την δεύτερη μέρα

Μετά την χθεσινή πρεμιέρα για το διεθνές μίτινγκ του Ακρόπολις στις Ολυμπιακές εγκαταστάσεις του ΟΑΚΑ, η αγωνιστική δράση συνεχίζεται με καλές επιδόσεις τόσο από τους Έλληνες όσο και από τους ξένους κολυμβητές και κολυμβήτριες.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Στα 800μ ελεύθερο των γυναικών η Άρτεμις Βασιλάκη βελτίωσε το δικό της πανελλήνιο ρεκόρ νεανίδων, καθώς είχε 8:41.87 από τον Δεκέμβριο του 2023 και στο ΟΑΚΑ κατέγραψε 8:38.46 για να κατακτήσει την πρώτη θέση. Το 1500άρι των ανδρών εξελίχθηκε σε μία μονομαχία ανάμεσα στον Δημήτρη Μάρκο και τον Άλκη Κυνηγάκη. Τελικά νικητής αναδείχθηκε ο Μάρκος με 15:18.73 και ο Κυνηγάκης ακολούθησε με 15:19.92.
Ο Μάρκος σημείωσε τη δεύτερη νίκη στη σημερινή μέρα στα 200μ ελεύθερο, καθώς ήταν ο ταχύτερος με 1:48.49, ενώ στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών κέρδισε η Βαλεντίν Ντουμόντ (Βέλγιο) με 1:58.63. Στα 50μ ύπτιο των γυναικών, η Κάιλι Μας (Καναδάς) ήταν η μοναδική κάτω από τα 28 δευτερόλεπτα, αφού τερμάτισε την κούρσα της σε 27.55 για να καταρρίψει και το ρεκόρ αγώνων. Δεύτερη ήταν η Νόρα Δράκου με 28.18. Στο ίδιο αγώνισμα ο Απόστολος Χρήστου ακούμπησε πρώτος την γραμμή του τερματισμού με 25.18.
Στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Βελιγραδίου η Ελλάδα θα έχει διπλή εκπροσώπηση στα 50μ πρόσθιο γυναικών, καθώς μετά το όριο που έπιασε η Μαρίλεια Δρασίδου στα πρωινά προκριματικά με 31.30, το απόγευμα το έπιασε και η Χαρά Αγγελάκη. Η Αϊμογκεν Κλαρκ (Βρετανία) κέρδισε με 30.39 που είναι νέο ρεκόρ αγώνων, δεύτερη ήταν η Αγγελάκη με 31.27 και τρίτη η Δρασίδου με 31.40. Το όριο για το Βελιγράδι είναι 31.33. Ο Μπερκάι Ογκρετίρ ήταν ο ταχύτερος στους άνδρες με 27.61.
Στα 100μ πεταλούδα η Άννα Ντουντουνάκη και η Γεωργία Δαμασιώτη κατέβηκαν τα 59 δευτερόλεπτα και έκαναν το 1-2 με 58.27 και 58.76 αντίστοιχα. Με επίδοση 52.30 ο Τόμας Τσεκόν ήταν ο γρηγορότερος στα 100μ πεταλούδα ανδρών και σημείωσε νέο ρεκόρ αγώνων. Καλή κούρσα έκανε ο Κωνσταντίνος Στάμου, ο οποίος ήταν δεύτερος με 52.87. Ρεκόρ αγώνων κατέγραψε και η Έμα Καράσκο (Ισπανία) με 2:12.38 στα 200μ μεικτή, ενώ ο Ανδρέας Βαζαίος ήταν ο νικητής στους άνδρες με 2:02.14.