ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

Αξιοπρεπείς εμφανίσεις στη Ριέκα, ξεκινά ο Τσιρίκος

Η αγωνιστική δράση συνεχίζεται στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Ε/Ν στις καταδύσεις, το οποίο διεξάγεται στην πόλη Ριέκα της Κροατίας.

Την πρώτη μέρα η Ελλάδα πήρε την 11η θέση με 217,30 βαθμούς στον τελικό του αγωνίσματος jump event, το ομαδικό αγώνισμα των καταδύσεων το οποίο έχει συμπεριλάβει στο πρόγραμμά της η LEN στα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα τα τελευταία χρόνια. Το αγώνισμα περιλαμβάνει 5 καταδυτικές ασκήσεις από διαφορετικούς βατήρες με συμμετοχή αγοριών και κοριτσιών (έως 4 αθλητές συνολικά) σε ατομικές προσπάθειες ή προσπάθειες συγχρονισμού. Οι αθλητές που έλαβαν μέρος από ελληνικής πλευράς είναι οι Λυδία Γεωργοπούλου, Άννα Μαρία Σαχίνη, Γρηγόρης Μήτρου και Θάνος Τσιρίκος.

Τη δεύτερη μέρα των αγώνων διεξήχθη το αγώνισμα των 3μ τραμπολίνο στις νεάνιδες και η Άννα-Μαρία Σαχίνη κατέκτησε την 20η θέση και η Στέβη Χαλέμου την 24η θέση. Σήμερα αγωνίστηκε στον προκριματικό των 10μ σταθεράς η Λυδία Γεωργοπούλου και με 295.15β πήρε τη 13η θέση και έμεινε για 0.35 εκτός της δωδεκάδας του τελικού.

Σήμερα ξεκινάει στο ατομικό αγώνισμα του 1μ τραμπολίνο ο Θάνος Τσιρίκος που συγκεντρώνει και τις ελληνικές ελπίδες για διάκριση. Πέντε χρόνια πριν, όταν ήταν 14 ετών και για 1η χρονιά έφηβος είχε συμμετάσχει στην ίδια διοργάνωση στο ίδιο καταδυτήριο στη Ριέκα.