Αλεξανδρινό 2024: Πρώτος Έλληνας ο Ζάλτος, ατομικό ρεκόρ ο Κορακίδης

Το πρώτο αγώνισμα του προγράμματος του διεθνούς μίτινγκ ολοκληρώθηκε και την πρώτη θέση κατέκτησε ο Τζέικ Νόρις, ο οποίος κοντραρίστηκε με πολλούς Έλληνες αθλητές.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Ο 25χρονος Βρετανός έριξε την σφύρα του στην τρίτη του προσπάθεια στα 76.24μ για κερδίσει τον αγώνα και άφησε στην δεύτερη θέση τον Κώστα Ζάλτο με 73.14μ. Ο Έλληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε τον πρώτο του αγώνα για φέτος επί ελληνικού εδάφους, αφού επέστρεψε από τις ΗΠΑ. Το φετινό του ρεκόρ είναι 73.86μ. Στην τρίτη θέση κατετάγη ο Γιάννης Κορακίδης, ύστερα από μια πολύ καλή εμφάνιση. Είχε ατομικό ρεκόρ 72.03μ και στην πρώτη του βολή σήμερα έριξε 72.75μ. Ο Χρήστος Φραντζεσκάκης ξεκίνησε τον αγώνα του με δύο άκυρες βολές και η τρίτη μετρήθηκε στα 65.73μ, που τον έφερε στην ένατη θέση. Δεν δικαιούταν να συνεχίσει την παρουσία του με άλλες τρεις βολές.
Στην Τσεχία και συγκεκριμένα στο μίτινγκ του Ντομάζλιτσε αγωνίστηκε ο Γιάννης Κυριαζής, ο οποίος με βολή στα 76.00μ κατέκτησε την τέταρτη θέση. Νικητής αναδείχθηκε ο Τσίπριαν Μιζιργκλοντ (Πολωνία) με 79.63μ.