Allez le Blues, idemo Slovenja!

Η εκπληκτική Σλοβενία, που αποκαθήλωσε την παγκόσμια πρωταθλήτρια Πολωνία και η πυρηνοκίνητη Γαλλία, η οποία επικράτησε της Σερβίας είναι οι δύο πρώτες ομάδες που εξασφάλισαν την παρουσία τους στα ημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που θα διεξαχθούν το Σάββατο στην Σόφια.

Στο πρώτο μεγάλο μπαμ του ευρωβόλεϊ, η ταπεινή Σλοβενία, έχοντας πάρει λίγη από την τεράστια λάμψη του προπονητή της Αντρέα Τζιάνι, κέρδισε με 3-2 (25-17, 25-19, 23-25, 19-25, 16-14) την Πολωνία σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.
Οι Σλοβένοι στο πρώτο σετ είχαν το μυθικό 91% στην επίθεση (10/11), πήραν δέκα πόντους δώρο από την Πολωνία που μπήκε σφιγμένη στο ματς και μετά το 1-0, ‘σφίχτηκε’ περισσότερο για να γίνει εξίσου εύκολα το 2-0.
Με τον Κονάρσκι διαγώνιο αντί του αρνητικού Κούρεκ, οι Πολωνοί φάνηκε να λειτουργούν καλύτερα, αλλά παρόλο που είχαν μια σταθερή διαφορά (16012, 21-18) πήραν το σετ στον πόντο για να επικρατήσουν πιο εύκολα στο δ’ σετ οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.
Εκεί η Σλοβενία πήγε να βγάλει τα μάτια της, αφού είχε σταθερά το προβάδισμα φτάνοντας μέχρι το +3 (9-6), αλλά η Πολωνία ισοφάρισε 12-12 (με τους Σλοβένους να χάνουν τέσσερις κόντρα επιθέσεις) και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 14-13. Αυτό ήταν όμως και το τελευταίο τους προβάδισμα, καθώς ο Ούρναουτ απέναντι σε τριπλό μπλοκ ισοφάρισε 14-14, ο Γκασπαρίνι με μπλοκ στον Κούμπιακ έκανε το 15-14 και ξανά ο Ούρναουτ με νέα κόντρα επίθεση διαμόρφωσε το τελικό 16-14!
Στον άλλο προημιτελικό το σασπένς υπήρχε στα δύο πρώτα σετ με την Γαλλία να επικρατεί με 3-1 (25-22, 25-23, 14-25, 25-20). Και στα δύο μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, αλλά σε εκείνο το σημείο η Γαλλία με καλό σερβίς πήρε διαφορά 4 πόντων (19-15) κι έστω και δύσκολα τα κατέκτησε.
Η Σερβία ήταν καταιγιστική στο γ’ σετ, όμως δεν είχε την ανάλογη συνέχεια κι η Γαλλία με ασταμάτητο τον Ρουζιέ και καθοριστικό όταν έπρεπε τον Ν’γκαπέ (ο οποίος έβγαλε τρεις απίστευτες άμυνες στο 24-19 του δ’ σετ, στην φάση χάι λαίτ του τουρνουά) έφτασε στο τελικό 25-20.
Η Γαλλία θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τον νικητή του προημιτελικού Βουλγαρία-Γερμανία και η Σλοβενία τον νικητή του αγώνα Ρωσία – Ιταλία (διεξάγονται αργότερα)