Άλλη μία νίκη για τα τελικά του παγκοσμίου κυπέλλου

Η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών, αν και βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο από την Κίνα 7-4, έκανε την ανατροπή πήρε τη νίκη με 13-11 και πλέον θέλει νίκη με την Αυστραλία για να κλείσει θέση στα τελικά του παγκοσμίου κυπέλλου.

Η Κίνα αιφνιδίασε την ομάδα της Αλεξίας Καμμένου παίρνοντας το προβάδισμα από το ξεκίνημα του αγώνα που έφτασε μέχρι και το +4 (6-2, 7-3). Οι Κινέζες έκαναν ένα καταπληκτικό πρώτο μέρος και κρατούσαν συνεχώς το προβάδισμα. Η Εθνική ομάδα, σταδιακά αντέδρασε, ισοφάρισε πρώτη φορά σε 9-9 με την Έλενα Ξενάκη ένα λεπτό πριν τη λήξη του τρίτου οκτάλεπτου. Η Ιωάννα Χυδηριώτη με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου έδωσε και το προβάδισμα 10-9, οι Κινέζες ισοφάρισαν 10-10 και αργότερα 11-11 αλλά μέχρι εκεί…Η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη και η Φωτεινή Τριχά έκαναν το 13-11, διαφορά ασφαλείας όπως αποδείχτηκε δυο τερμάτων, μαξιλαράκι ασφαλείας για την τελική επικράτηση…
Οκτάλεπτα: 2-4, 2-3, 5-2, 4-2
ΕΛΛΑΔΑ (Αλεξία Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Τριχά 1, Χυδηριώτη 2, Ελευθεριάδου 5, Μαργαρίτα Πλευρίτου, Ξενάκη 1, Νίνου, Ελληνιάδη, Σιούτη, Βασιλική Πλευρίτου 1, Γιαννοπούλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη 2, Σταματοπούλου.
ΚΙΝΑ (Χάρης Παυλίδης): Ντονγκ, Ζονγκ, Ζινγκ Γιαν 1, Ξιόνγκ 1, Ζάι 1, Σιούν Βανγκ 2, Ντενγκ 1, Ξουάν Βανγκ, Σίγια Γιαν 2, Νονγκ 2, Τσεν, Ζανγκ 1, Ντου.