Αμερικανικό όπεν: Βροχή ρεκόρ την τελευταία μέρα

Η αυλαία στο αμερικανικό όπεν έπεσε σήμερα τα ξημερώματα και οι τελικοί ήταν εντυπωσιακοί, με ρεκόρ αγώνων να πέφτουν το ένα μετά το άλλο και να αποδεικνύουν ότι η προετοιμασία των κολυμβητών και κολυμβητριών για την Ολυμπιακή χρονιά πηγαίνει πολύ καλά.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

1.500μ ελεύθερο γυναικών
Καμία έκπληξη δεν υπήρξε στο αγώνισμα και η Κέιτι Λεντέκι κατέγραψε μία νίκη με διαφορά τουλάχιστον 24 δευτερολέπτων από τις υπόλοιπες κολυμβήτριες. Η Αμερικανίδα σημείωσε 15:46.38 για να τερματίσει πρώτη και τις άλλες δύο θέσεις του βάθρου κάλυψαν οι Πέιτζ Μάντεν (ΗΠΑ) με το 16:11.26 και η Λέα Σμιθ (ΗΠΑ) με το 16:15.45.

1.500μ ελεύθερο ανδρών
Μετά την τέταρτη θέση στα 800μ ελεύθερο ο Μπόμπι Φίνκε (ΗΠΑ) ήταν ο νικητής στο 1500άρι. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο κολύμπησε σε 15:03.97, με τον Τσάρλι Κλαρκ (ΗΠΑ) να ακολουθεί σε 15:05.57 και ο Λουκ Γουίτλοκ (ΗΠΑ) σε 15:08.09.

200μ ύπτιο γυναικών
Το πρώτο ρεκόρ αγώνων της ημέρας έπεσε από την Ρέγκαν Σμιθ (ΗΠΑ). Η δευτεραθλήτρια κόσμου επικράτησε με 2:04.27, βελτιώνοντας το δικό της ρεκόρ αγώνων με 2:05.28 που είχε σημειώσει το 2022. Η Κλερ Κούρζαν (ΗΠΑ) ήταν δεύτερη με 2:06.39 και η Σάμερ Μάκιντος (Καναδάς) τρίτη με 2:06.81.

200μ ύπτιο ανδρών
Ακόμα μία νίκη για τον Χούμπερτ Κος (Ουγγαρία), ο οποίος βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και το επιβεβαιώνει κάθε φορά. Σήμερα χρειάστηκε να κολυμπήσει σε 1:55.95 για να κυριαρχήσει με τον Κίραν Σμιθ (ΗΠΑ) να τερματίζει στην δεύτερη θέση με 1:57.51 και ο Κάι Βαν Βέστερινγκ (Γαλλία) στην τρίτη με 1:58.63. Ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης αγωνίστηκε στον Β’ τελικό και με επίδοση 2:03.16 κατέλαβε την έβδομη θέση.

100μ ελεύθερο γυναικών
Η εντυπωσιακή σε αυτή την διοργάνωση, Σιβόν Χόγκι (Χονγκ Κονγκ), κατέρριψε ακόμα ένα ρεκόρ. Η 26χρονη σημείωσε 52.94 για να βελτιώσει το ρεκόρ αγώνων της Έρικα Μπρόουν, το οποίο ήταν 53.42 και το είχε καταγράψει το 2019. Δεύτερη σε αυτόν τον τελικό ήταν η Τόρι Χασκ (ΗΠΑ) με 53.17 και τρίτη η Άμπι Βάιτσιλ (ΗΠΑ) με 53.53.

100μ ελεύθερο ανδρών
Το 48.30 ήταν αρκετό για τον Ματ Κινγκ (ΗΠΑ) να κερδίσει την κούρσα των 100μ ελεύθερο, παρά την προσπάθεια του Ράιαν Χελντ (ΗΠΑ) να τον πιάσει αλλά τελικά με το 48.36 έμεινε δεύτερος. Την τρίτη θέση κατέκτησε ο Κρις Γκουιλιάνο (ΗΠΑ) με 48.51. Στον Β’ τελικό ταχύτερος ήταν ο Τζος Λιέντο (Καναδάς) με 48.60 και ο Κέιλεμπ Ντρέσελ (ΗΠΑ) ήταν δεύτερος με 48.85.

200μ πρόσθιο γυναικών
Η Κέιτ Ντάγκλας (ΗΠΑ) ήταν γρήγορη στον τελικό των 200μ πρόσθιο και με το 2:21.87 κατέρριψε το ρεκόρ αγώνων της Έμιλι Εσκομπέντο (ΗΠΑ) που ήταν 2:22.00 από το 2019. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε η Λίλι Κινγκ (ΗΠΑ) με 2:23.98 και στην τρίτη η Κοτρίνα Τετερέβκοβα (Λιθουανία) με 2:24.22.

200μ πρόσθιο ανδρών
Ο Μάθιου Φάλον (ΗΠΑ) και ο Κόντι Μίλερ (ΗΠΑ) πάλεψαν για την πρώτη θέση αλλά ένας ήταν ο νικητής. Ο Φάλον ήταν ταχύτερος όλων με 2:09.49 και μάλιστα πήρε το ρεκόρ αγώνων του Μίλερ, που κρατούσε από το 2019 με 2:09.67. Ο Μίλερ τελικά ακολούθησε δεύτερος με 2:09.84 και τρίτος ήταν ο Τζος Μέιθενι (ΗΠΑ) με 2:10.49.

200μ πεταλούδα γυναικών
Η Ρέγκαν Σμιθ κατέγραψε και δεύτερη νίκη σήμερα τα ξημερώματα και αυτή ήταν στο 200άρι πεταλούδα. Με το 2:06.72 κέρδισε με διαφορά την Λίντσεϊ Λούνεϊ (ΗΠΑ) η οποία σημείωσε 2:09.31, ενώ το βάθρο συμπλήρωσε η Ντακότα Λούθερ (ΗΠΑ) με 2:10.17. Το 2:06.72 της Σμιθ αποτελεί νέο ρεκόρ αγώνων αφού βελτίωσε το 2:07.20 της Σούζαν Ο’νιλ (Αυστραλία) που είχε σημειώσει το 1999.

200μ πεταλούδα ανδρών
Στο τελευταίο αγώνισμα της διοργάνωσης ο Ίλια Καρούν (Καναδάς) κέρδισε εντυπωσιακά. Με το 1:54.66 κατέρριψε το ρεκόρ αγώνων του Μικάλ Κμιελέφσκι, που είχε σημειώσει στα προκριματικά με 1:54.88. Την δεύτερη θέση στον τελικό κατέκτησε ο Μάρτιν Εσπερνμπέργκερ (Αυστρία) με 1:54.69 και την τρίτη ο Τρέντον Τζούλιαν (ΗΠΑ) με 1:55.59.