ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2019

ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 2019: Υδατοσφαίριση

Οι δύο κορυφαίες ομάδες των τελευταίων ετών, Ολυμπιακός και Βουλιαγμένη, διέπρεψαν και φέτος στο εσωτερικό με τον Ολυμπιακό όμως να δείχνει πως δεν είναι ακόμη έτοιμος να χάσει τον πανελλήνιο τίτλο σε άνδρες ή γυναίκες.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Έτσι, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τον 33o τίτλο στους άνδρες ενώ κατέκτησε και το κύπελλο Ελλάδος. Η ίδια ομάδα διακρίθηκε και στο τσάμπιονς λιγκ, χάνοντας ωστόσο στον τελικό από την ουγγρική Φερεντσβάρος με 4-3 στα πέναλτι (14-13). Στις γυναίκες, ο Ολυμπιακός πανηγύρισε τον 10o τίτλο στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών όμως στο κύπελλο η Βουλιαγμένη φάνηκε πιο δυνατή και επικράτησε επί του Ολυμπιακού για να της κλέψει την κούπα. Παράλληλα, στην ευρωλίγκα γυναικών Ολυμπιακός έχασε στον τελικό από τη Σαμπαντελ με 13-11 ενώ η Βουλιαγμένη επικράτησε στον μικρό με 8-7 επί της Πλεμπίσιτο Πάντοβας.
Σε επίπεδο Εθνικών ομάδων, άνδρες και γυναίκες δεν πέτυχαν το στόχο τους στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Γκουανγκτζού στη Νότια Κορέα με τους άνδρες να δικαιούνται σίγουρα κάτι καλύτερο από την 7η θέση.
Η χώρα που κυριάρχησε στις παγκόσμιες διοργανώσεις ήταν η Ιταλία, που αναδείχθηκε και παγκόσμια πρωταθλήτρια στους άνδρες κερδίζοντας στον τελικό την Ισπανία 10-5. Στις γυναίκες, οι ΗΠΑ συνέχισαν το τρομερό σερί τους κατακτώντας άλλον έναν παγκόσμιο τίτλο επικρατώντας στον τελικό επί της Ισπανίας 11-6.