ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ 2019

ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 2019: Πινγκ πονγκ

Μέσα στο 2019 οι κορυφαίοι Έλληνες παίκτες επιτραπέζιας αντισφαίρισης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με τον 40χρονο Παναγιώτη Γκιώνη να είναι σταθερά ο Νο1 Έλληνας και τον Γιάννη Σγουρόπουλο να είναι πάντα καλός στις ηλικιακές κατηγορίες.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Η μεγαλύτερη διάκριση φέτος ήρθε από το νεαρό Σγουρόπουλο που αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στην κατηγορία Κ21 και στο πρωτάθλημα που διεξήχθη στο Γκοντομάρ της Πορτογαλίας και ο ίδιος ολοκληρώνει τη σεζόν στο Νο18 της παγκόσμιας κατάταξης της κατηγορίας του. Από την άλλη, ο Παναγιώτης Γκιώνης ολοκληρώνει τη σεζόν στο Νο46 της παγκόσμιας κατάταξης ανδρών ενώ η ερχόμενη χρονιά θα είναι δύσκολη και απαιτητική, αφού κυνηγά τη δύσκολη Ολυμπιακή πρόκριση. Παράλληλα η Κατερίνα Τόλιου ήταν πανελληνιονίκης –ξανά- ενώ ταυτόχρονα έκανε καλές εμφανίσεις σε διεθνές επίπεδο.
Παγκόσμιοι πρωταθλητές, και έχοντες τον πρώτο λόγο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, αναδείχθηκαν οι Κινέζοι Μα Λονγκ στους άνδρες και Λιού Σιγουέν στις γυναίκες.

Ολυμπιακές προκρίσεις

Πανελλήνιο πρωταθλητές

Απλό ανδρών: Κωνσταντίνος Κωνσταντινόπουλος (Παναθηναϊκός Α.Ο.)
Απλό γυναικών: Κατερίνα Τόλιου (ΔΑΟ Ταύρου)
Διπλό ανδρών: Τάσος Ρηνιώτης, Γιώργος Σταματούρος (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)
Διπλό γυναικών: Κατερίνα Τόλιου, Κωνσταντίνα Παρίδη (Δ.Α.Ο. Ταύρου/Ολυμπιακός)

Διεθνείς διοργανώσεις

Παγκόσμιο πρωτάθλημα  (Βουδαπέστη, Ουγγαρία)