ΡΥΘΜΙΚΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ 2019

ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 2019: Ρυθμική γυμναστική

Η χρονιά που μας πέρασε μπορεί να θεωρηθεί μεταβατική για την ελληνική ρυθμική γυμναστική, αλλά παράλληλα και άκρως αισιόδοξη για το μέλλον.

του Θανάση Σταθόπουλου

Το βάρος, όσον αφορά το ατομικό σύνθετο, έπεσε πάνω στην Ελένη Κελαϊδιτη, που ουσιαστικά πήρε τη σκυτάλη από τη Βαρβάρα Φίλιου. Αναμφίβολα ο πιο καυτός μήνας, από πλευράς μεταλλίων, για την Ελληνίδα γυμνάστρια ήταν ο Μάρτιος μέσα στον οποίον κατέκτησε συνολικά επτά μετάλλια σε δύο σημαντικές διεθνής διοργανώσεις! Στις αρχές του μήνα η 18χρονη κατέκτησε τρία μετάλλια (δύο χρυσά κι ένα ασημένιο) στο τουρνουά Miss Valentine στην Εσθονία, ενώ αμέσως μετά ανέβηκε ακόμη τέσσερις φορές στο βάθρο (ένα χρυσό, δύο ασημένια, ένα χάλκινο) στο Aphrodite Cup που πραγματοποιήθηκε στη χώρα μας. Δυστυχώς η Ολυμπιακή πρόκριση δεν ήρθε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Μπακού, ενώ λίγους μήνες νωρίτερα στο Μινσκ (Ευρωπαϊκοί Αγώνες) η Κελαϊδιτη έχασε στις λεπτομέρειες το βάθρο. Ωστόσο, εξαιρετική ήταν και η χρονιά για την Ιωάννα Μαγοπούλου, η οποία στην πρώτη γεμάτη της σεζόν, εκτός από τις εξαιρετικά πλασαρίσματα σε διεθνείς αγώνες, κατέκτησε το πρωτάθλημα Ελλάδος στο σύνθετο ατομικό, τον περασμένο Απρίλιο.