ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 2021

Ανασκόπηση 2021: Πινγκ πονγκ

Ο Παναγιώτης Γκιώνης ήταν για μια ακόμη χρονιά το πρόσωπο της ελληνικής επιτραπέζιας αντισφαίρισης ενώ στις μικρότερες κατηγορίες ο Γιάννης Σγουρόπουλος διατήρησε τον ευρωπαϊκό του τίτλο.

Στα 41 του χρόνια, ο κορυφαίος Έλληνας αθλητής της επιτραπέζιας αντισφαίρισης, προκρίθηκε για 5η φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες όντας και η μοναδική ελληνική εκπροσώπηση στο Τόκιο. Σε μια οριακή αναμέτρηση με τον Νοτιοκορεάτη Τζέινγκ, ολοκλήρωσε τον αγώνα του στο γύρο των 32.

Ο Γιάννης Σγουρόπουλος αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης Κ21 στο Σπα του Βελγίου υπερασπίζοντας τον τίτλο του από το 2019. Στο Βαλκανικό νέων ο Σωκράτης Γιαννούτσος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο απλό και στο διπλό μαζί με τον Αλέξανδρο Μαδέση κατέλαβαν την τρίτη θέση. Παναγιώτης Γκιώνης και Κατερίνα Τόλιου είναι οι κυρίαρχοι του αγωνίσματος με την 54η θέση και 145η παγκοσμίως αντίστοιχα