ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 2021

ΑΝΑΣΚΟΠΗΣΗ 2021: Τάε κβον ντο

Η επιστροφή του ελληνικού τάε κβον ντο στους Ολυμπιακούς Αγώνες, ήταν το σημαντικότερο γεγονός για το 2021, όσον αφορά το άθλημα στην Ελλάδα. Μάλιστα οι συγκυρίες στο Τόκιο, έχρισαν την Φένια Τζέλη και Ολυμπιονίκη.

Μάχη στο προ-Ολυμπιακό τουρνουά της Σόφια (Βουλγαρία) έδωσαν άλλοι τρεις Έλληνες αθλητές, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να συνοδεύσουν την Τζέλη μέχρι την Ιαπωνία. Ο λόγος για τους Κωνσταντίνο Χαμαλίδη, τον Αποστόλη Τεληκωστόγλου και την Αθανασία Μητσοπούλου που πάλεψαν μέχρι τέλους.
Αξιόλογη πορεία είχε η ελληνική αποστολή και στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα επιστρέφοντας με δυο μετάλλια! Ο Διονύσης Ραψομανίκης κατάφερε να κερδίσει το ασημένιο μετάλλιο στα 54 κιλά, ενώ στα 68 κιλά ο Χαμαλίδης μπόρεσε να πάρει το χάλκινο.
Το ελληνικό ταε κβο ντο πάντως έχει σπουδαίο μέλλον, όπως φάνηκε και από το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα νέων του Σαράγεβο, όπου η ελληνική αποστολή πανηγύρισε τρία μετάλλια. Η Θένια Σερβανάκη κατέκτησε το ασημένιο στις κορασίδες, ενώ στους εφήβους, Αλέξανδρος Μπαρκόφ και Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος πήραν την τρίτη θέση αντίστοιχα και το χάλκινο μετάλλιο.