Ανασκόπηση 2022 – έπταθλο: Τιάμ φτιαγμένη για χρυσό

Για άλλη μια φορά η Τιάμ επιβεβαίωσε την σταθερότητά της και την κλάση της, ολοκληρώνοντας μία σεζόν με δύο χρυσά μετάλλια και την καλύτερη επίδοση της χρονιάς, και αποδεικνύοντας ότι όταν είναι σε καλή κατάσταση δύσκολα να ηττηθεί από κάποια αντίπαλό της.

Η Νάφι Τιάμ (Βέλγιο) συνεχίζει να γράφει την δική της ιστορία στο έπταθλο και τον στίβο, καθώς όχι μόνο έχει κερδίσει χρυσό μετάλλιο σε κάθε μεγάλη διοργάνωση (Ολυμπιακό, παγκόσμιο, ευρωπαϊκο), αλλά συνεχίζει να διευρύνει την συλλογή της με νέες κατακτήσεις. Το 2022 ήταν άλλη μια χρονιά που έλαμψε, διότι στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Όρεγκον κέρδισε άλλο ένα χρυσό και μάλιστα με την κορυφαία επίδοση στον κόσμο (6947 βαθμούς). Ένα μήνα αργότερα νίκησε και στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Μονάχου, κλείνοντας τη σεζόν με δύο νέα χρυσά μετάλλια στο βιογραφικό της. Η Ανούκ Φέτερ (Ολλανδία) ξεπέρασε τον εαυτό της αυτή τη σεζόν καταρρίπτοντας δύο φορές το εθνικό ρεκόρ της χώρας. Η πρώτη φορά ήταν στη μεγάλη διοργάνωση συνθέτων «Γκότσις», εκεί όπου συγκέντρωσε 6693 και η δεύτερη στο Όρεγκον, όπου για να ολοκληρώσει στην 2η θέση χρειάστηκε να φτάσει τους 6867 βαθμούς.

Η Άνα Χολ είχε και αυτή με τη σειρά της μια εξαιρετική σεζόν καθώς στα 21 μόλις χρόνια κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα με 6755 βαθμούς. Από το ξεκίνημα της θερινούς περιόδου η Αμερικανίδα έδειχνε ότι έχει περιθώρια βελτίωσης, καθώς στο πρώτο της έπταθλο στη χρονιάς έκανε νέο ατομικό ρεκόρ με 6412, στην συνέχεια στο εθνικό πρωτάθλημα μάζεψε 6458 βαθμούς, για να έρθει τελικά το 6755 στο Όρεγκον. Η Αντριάνα Σούλεκ έμεινε εκτός βάθρου στο Όρεγκον για μια μόλις θέση και ολοκλήρωσε τέταρτη με 6672 βαθμούς, ενώ η Νορ Βιντς (Βέλγιο) μετά το χρυσό μετάλλιο στο παγκόσμιο κλειστού στίβου στο Βελιγράδι, έμεινε πέμπτη στο Όρεγκον με 6559 βαθμούς. Η Βρετανίδα Καταρίνα Τζόνσον Τόμσον, προσπάθησε αυτή την χρονιά να επιστρέψει από τον τραυματισμό της και ανταμείφθηκε με το χρυσό μετάλλιο στους κοινοπολιτειακούς αγώνες του Μπέρμιγχαμ με 6377 βαθμούς.