Ανασκόπηση 2022 – ημιαντοχή ανδρών: Η παράσταση του Γουάιτμαν

Το 2022 ήταν μια σπουδαία χρονιά για την ημιαντοχή και στις μεγάλες διεθνείς διοργανώσεις έγινε κατανοητό ότι δεν υπάρχουν φαβορί, με την περίπτωση του Τζέικ Γουάιτμαν να είναι το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα.

Μπορεί να μην είχε κατέβει το 1:45 σε κανέναν από τους αγώνες του μέχρι το παγκόσμιο πρωτάθλημα του Όρεγκον, αλλά ο Εμάνουελ Κόριρ (Κένυα) άγγιξε για άλλη μια φορά την κορυφή. Με επιθυμία να προσθέσει ένα χρυσό μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα στην συλλογή του μετά τον Ολυμπιακό τίτλο που κέρδισε στο Τόκιο πέρυσι, ο Κόριρ με 1:43.71 νίκησε τους Ντάμελ Σεντάτι (Αλγερία) και Μάρκο Άροπ (Καναδάς) και ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου. Στη συνέχεια της σεζόν απέδειξε ότι ήταν έτοιμος για ακόμα ταχύτερο χρόνο, αφού στον τελικό του ντάιαμοντ λιγκ στην Ζυρίχη ήταν και πάλι νικητής με 1:43.26. Σε καλή αγωνιστική κατάσταση βρισκόταν μέχρι το Όρεγκον και ο Βρετανός Μαξ Μπέργκιν, ο οποίος είχε τρέξει το 800άρι σε 1:43.52, αλλά δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι καλό στο μεγάλο καλοκαιρινό ραντεβού, αφού ένας τραυματισμός τον ανάγκασε να αποσύρει την συμμετοχή του.

Η μεγαλύτερη έκπληξη της σεζόν του 2022 ήταν η νίκη του Τζέικ Γουάιτμαν (Βρετανία) στα 1.500μ στο παγκόσμιο του Όρεγκον και η ήττα του Γιάκομπ Ίνγκεμπριγκτσεν (Νορβηγία). Πριν ο κριτής δώσει την εκκίνηση για τον τελικό, ελάχιστοι ήταν αυτοί που πίστευαν ότι ο χρυσός Ολυμπιονίκης θα έχανε την κούρσα, αλλά ο Γουάιτμαν πίστεψε στην δουλειά που είχε κάνει τους προηγούμενους μήνες και με το 3:29.23 στέφθηκε πρωταθλητής κόσμου, αφήνοντας δεύτερο τον Ινγκεμπρίτσεν με 3:29.47. Ο Νορβηγός στον τελικό του ντάιαμοντ λιγκ κατάφερε να βελτιώσει το φετινό του ρεκόρ και με 3:29.02 (τρίτη καλύτερη επίδοση της καριέρας του) πήρε το διαμάντι. Το 3:30 κατέβηκαν άλλοι δύο αθλητές, με τον Μοχάμεντ Κατίρ (Ισπανία) να καταγράφει 3:29.90 για να κερδίσει το χάλκινο στο Όρεγκον και τον Άμπελ Κιπσάνγκ (Κένυα) να σημειώνει 3:29.93.

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο για τον Ίνγκεμπριγκτσεν σε παγκόσμιο πρωτάθλημα ήρθε στα 5.000μ, σε έναν τελικό όπου ο Νορβηγός έπρεπε να κάνει υπομονή στα πρώτα μέτρα για να διατηρήσει τις δυνάμεις του και στην συνέχεια δεν μπορούσε να τον πιάσει κανένας από τους αντιπάλους του και έτσι με 13:09.24 έγινε ο πρωταθλητής. Η κορυφαία επίδοση για φέτος στον κόσμο πραγματοποιήθηκε από τον τον Τζέικομπ Κροπ (Κένυα), τον νικητή του αργυρού μεταλλίου στο Όρεγκον, ο οποίος στο ντάιαμοντ λιγκ των Βρυξελλών πήρε τη νίκη με 12:45.71.

Ο Τζόσουα Τσεπτεγκέι από την Ουγκάντα έγινε ο τέταρτος δρομέας που υπερασπίστηκε τον παγκόσμιο τίτλο του στα 10.000μ, αφού μετά το χρυσό μετάλλιο στη Ντόχα το 2019 ακολούθησε το χρυσό στο Όρεγκον με 27:27.43. Ο Στάνλεϊ Εμπουρού (Κένυα) κέρδισε το ασημένιο με 27:27.90, ενώ ο Τζέικομπ Κιπλίμο ανέβηκε ξανά σε βάθρο παγκόσμιου πρωταθλήματος, καθώς με το 27:27.97 τερμάτισε τρίτος και κρέμασε στον λαιμό του το χάλκινο μετάλλιο. Οι ταχύτεροι χρόνοι της σεζόν και παράλληλα δύο από τους ταχύτερους χρόνους στην ιστορία, σημειώθηκαν από τον Γκραντ Φίσερ (ΗΠΑ) με 26:33.84 και από τον Καναδό Μοχάμεντ Αχμέντ με 26:34.14. Οι επιδόσεις τους βρίσκονται πλέον στην 7η και 9η θέση όλων των εποχών.