Ανασκόπηση 2022 – σπριντ ανδρών: Απόλυτη επιστροφή των ΗΠΑ στην κορυφή

Οι Αμερικανοί σπρίντερ έβγαλαν το 2022 ασπροπρόσωπη την ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών στις διεθνείς διοργανώσεις, καθώς όχι μόνο κέρδισαν την πλειοψηφία των μεταλλίων και των υπόλοιπων επάθλων, αλλά ήταν και οι κάτοχοι των κορυφαίων επιδόσεων.

Στα 100μ σημειώθηκε ρεκόρ επιδόσεων, καθώς 35 αθλητές έτρεξαν στα 10 δευτερόλεπτα ή ακόμα πιο γρήγορα. Ο Φρεντ Κέρλι (ΗΠΑ) κέρδισε τον παγκόσμιο τίτλο και κατάφερε να τρέξει το 100άρι κάτω από 10 δευτερόλεπτα, τα 200μ κάτω από 20 δευτερόλεπτα και τα 400μ κάτω από 45 δευτερόλεπτα μέσα στην ίδια σεζόν. Στον τελικό του Όρεγκον σημείωσε 9.86, ενώ νωρίτερα μέσα στην χρονιά είχε κάνει 9.76, την κορυφαία επίδοση του 2022. Με 9.81 έκλεισε την σεζόν του ο Τρέιβον Μπρομέλ (ΗΠΑ), που ήταν τρίτος στο παγκόσμιο 9.88 και νικητής του διαμαντιού του ντάιαμοντ λιγκ και υπάρχουν τρεις αθλητές που έκαναν 9.85 και αυτοί είναι οι Φερντινάντ Ομανιάλα (Κένυα), Μάρβιν Μπρέισι Γουίλιαμς (ΗΠΑ) και Γιόχαν Μπλέικ (Τζαμάικα).

Ο Νόα Λάιλς (ΗΠΑ) ήταν αήττητος στα 200μ το 2022, καταφέρνοντας να τρέξει κάτω από τα 20 δευτερόλεπτα και στους 12 αγώνες του και έκλεισε τη χρονιά με έξι από τους επτά ταχύτερους χρόνους της σεζόν. Ο καλύτερος από όλους ήταν το 19.31 στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος, ο οποίος είναι ο τρίτος ταχύτερος στην ιστορία πίσω από το 19.19 (παγκόσμιο ρεκόρ) του Γιουσέιν Μπολτ και το 19.26 του Μπλέικ. Εξαιρετική ήταν η χρονιά και για τον Έριγιον Νάιτον (ΗΠΑ), ο οποίος στο αμερικανικό πρωτάθλημα έσπασε το παγκόσμιο ρεκόρ Κ20 με 19.49 και στο Όρεγκον ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

O Mάικλ Νόρμαν (ΗΠΑ) είναι ήδη ένας από τους ταχύτερους δρομείς των 400μ όλων των εποχών με ατομικό ρεκόρ 43.45, αλλά μέχρι φέτος δεν είχε καταφέρει να κερδίσει τον πρώτο του ατομικό διεθνή τίτλο, κάτι που άλλαξε μέσα στην έδρα του και το παγκόσμιο πρωτάθλημα του Όρεγκον. Ο 25χρονος Αμερικανός κέρδισε στον τελικό τον Κιράνι Τζέιμς (Γρενάδα) με το χρονόμετρο να καταγράφει 44.29 έναντι του 44.48 του Τζέιμς. Βέβαια, κατά τη διάρκεια μιας αήττητης σεζόν, ο Νόρμαν έτρεξε και κάτω από τα 44 δευτερόλεπτα και συγκεκριμένα 43.56 (τον 13ο ταχύτερο χρόνο στην ιστορία) στο πρωτάθλημα των ΗΠΑ και επίσης κέρδισε στο ντάιαμοντ λιγκ του Γιουτζίν με 43.60. Ο Τσάμπιον Άλισον (ΗΠΑ) ήταν ο δεύτερος αθλητής που σημείωσε επίδοση κάτω από τα 44 δευτερόλεπτα, καθώς με 43.70 τερμάτισε δεύτερος πίσω από τον Nόρμαν στο πρωτάθλημα των ΗΠΑ.