ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Αναστασιάδου: «Θα προσπαθήσω με ό,τι έχω για Ολυμπιακή πρόκριση το 2024»

Η νεαρή κωπηλάτρια μόλις κατέκτησε το πρώτο της μετάλλιο σε παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ23 στο Ράτσιτσε της Τσεχίας, το οποίο της δίνει δύναμη για το μέλλον.

Η Ευαγγελία Αναστασιάδου τερμάτισε στη δεύτερη θέση στον τελικό του ελαφριού σκιφ στην Τσεχία και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο με 7:55.42, λίγο μπροστά από τη Ρωσίδα Αλεξάντρα Φόμινα που τερμάτισε 3η σε 7:56.51. Νικήτρια ήταν η Ιταλίδα Σίλβια Κρόσιο με 7:49.92. Η 19χρονη αθλήτρια από την Καστοριά είχε κατακτήσει το 2020 την κορυφή της Ευρώπης στην κατηγορία των νέων, πάλι στο ελαφρύ σκιφ, και φέτος έφτασε πολύ κοντά ακόμα και στην Ολυμπιακή πρόκριση. Μπορεί να μην τα κατάφερε να μπει στην ομάδα για το Τόκιο, αλλά το μετάλλιο στην Τσεχία αποτελεί πολύ θετικό δείγμα για το μέλλον και βέβαια για το Παρίσι το 2024. Η ίδια τόνισε στο Sportsfeed τα εξής για την κούρσα του τελικού και για το μέλλον: «Δεν ήταν όπως την περίμενα η κούρσα μου. Στα μισά ήμασταν μαζί οι πρώτες 3, είδα ότι τα πράγματα είναι δύσκολα και προσπάθησα να πιέσω για να βγω μπροστά, όμως δεν τα κατάφερα. Στη συνέχεια η Ρωσίδα που τερμάτισε 3η μπήκε μπροστά μου και προσπαθούσα να τη φτάσω. Την είχα κοντά μου και στο τέλος τα κατάφερα και την πέρασα και πήρα τη 2η θέση. Πέρυσι στο ευρωπαϊκό είχα συνηθίσει σε διαφορετικές κούρσες, στο παγκόσμιο είναι πολύ πιο δύσκολα και διαφορετικά τα πράγματα. Εννοείται πως είμαι πολύ χαρούμενη για το πρώτο μου παγκόσμιο μετάλλιο. Το πάλεψα για το χρυσό παρόλο που δεν ήρθε. Θα συνεχίσω για το ευρωπαϊκό Κ23 που είναι το Σεπτέμβριο στην Πολωνία. Όσον αφορά το μέλλον θέλω να κάνω μία μεγάλη προσπάθεια για να πάρω την Ολυμπιακή πρόκριση το 2024. Αυτά τα 3 χρόνια θα προσπαθήσω με ό,τι έχω για να καταφέρω το στόχο μου».