ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Άνεμος το δίδυμο Μάντη – Καγιαλή στη Μαγιόρκα

Στην κούρσα των μεταλλίων, κόντρα στους καλύτερους του κυπέλλου της πριγκίπισας Σόφιας στη Μαγιόρκα, Μάντης και Καγιαλής έδειξαν την ποιότητα του κερδίζοντας την ιστιοδρομία.

Στην τελική κούρσα της κατηγορίας των 470, οι δύο Έλληνες ιστιοπλόοι, έδειξαν για ακόμα μία φορά πως δεν ήταν τυχαίο το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο. Κέρδισαν την κούρσα των μεταλλίων που όμως δεν ήταν αρκετή για να τους ανεβάσει στο βάθρο. Κάποιες ατυχίες μέσα στην εβδομάδα στέρησαν από Μάντη και Καγιαλή μια καλύτερη θέση και ενδεχομένως ένα μετάλλιο, αφού ολοκλήρωσαν τελικά στην 5η θέση της κατάταξης.
Νικητές αναδείχθηκαν οι Ιάπωνες Τετσούγια Ισοζάκι και Ακίρα Τακαγιανάγκι (49 βαθμοί ποινής) και τους ακολούθησαν οι Σουηδοί Καρλ Φρέντρικ Φοκ και Μάρκους Ντακάμαρ (50) και οι Ισπανία Τζόρντι Ξαμάρ και Νίκολας Ροντρίγκεζ (51). Το ελληνικό πλήρωμα ολοκλήρωσε με 58 βαθμούς ποινής.