Ανέβηκε θέση η Παπαδοπούλου στους Ολυμπιακούς του 2008

Μία θέση στην κατάταξη του τελικού των Ολυμπιακών Αγώνων του 2008 στο Πεκίνο, κέρδισε στο αγώνισμα της σφυροβολίας, η Στέλλα Παπαδοπούλου, η οποία ανέβηκε στη 10η.

Πριν από λίγο, η Διεθνής Ολυμπιακή Επιτροπή ανακοίνωσε ότι η χρυσή Ολυμπιονίκης στο αγώνισμα, Αξάνα Μιάνκοβα έχασε το μετάλλιο της καθώς στον επανελεγχο που έγινε στο δείγμα της, βρέθηκαν δύο απαγορευμένες ουσίες (turinabol και oxandrolone). Αυτό σημαίνει ότι το αποτέλεσμα της ακυρώνεται και το χρυσό μετάλλιο περνάει στα χέρια της Γίψι Μορένα από την Κούβα, το αργυρό στην Γουένξιου Ζανγκ από την Κίνα και το χάλκινο στη συμπατριώτισα της Μιάνκοβα, Ντάρια Σέλνικ από τη Λευκορωσία.
Η Στέλλα Παπαδόπούλου είχε προκριθεί στον τελικό και με 69.97μ. αρχικά κατέλαβε την 11η θέση αλλά με τις ανακατατάξεις ανεβαίνει στη 10η θέση.