Ευρωπαϊκό ανωμάλου: Ανίκητος ο Ίνγκεμπριγκτσεν (αποτελέσματα)

Άλλον έναν τίτλο πρόσθεσε στο βιογραφικό του ο Γιάκομπ Ίνγκεμπριγκτσεν επικρατώντας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ανωμάλου δρόμου στο Δουβλίνο.

Ο αθλητής φαινόμενο από τη Νορβηγία, με 30:15 τερμάτισε πρώτος την κούρσα των 10,3χλμ των ανδρών για να στεφθεί πρωταθλητής Ευρώπης μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες στην κατηγορία Κ20. Πίσω από τον 21χρονο Νορβηγό τερμάτισε ο Κενυάτης Αράς Καγιά που τρέχει για την Τουρκία κάνοντας 30:29 και στην τρίτη θέση ο σπεσιαλίστας του ανωμάλου, Τζίμι Γκρεσιέ (Γαλλία) με 30:34.
Η Γαλλία κέρδισε το ομαδικό στους άνδρες έχοντας τέσσερις δρομείς στην πρώτη οκτάδα! Δεύτερη ήταν η Ισπανία και τρίτη η Νορβηγία.
Στη μεικτή σκυταλοδρομία, η Βρετανία συνέχισε την κυριαρχία της με 18:01, η Γαλλία ακολούθησε με 18:05 και στην τρίτη θέση το Βέλγιο με 18:07.