Απευθείας στα προημιτελικά του ευρωπαϊκού οι νέοι

Στο πρώτο δυνατό παιχνίδι, η Εθνική ομάδα πόλο των νέων επικράτησε επί του Μαυροβούνιου 806 και πήρε την πρώτη θέση στο 2ο όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της κατηγορίας.

Με τη νίκη αυτή και φυσικά την πρώτη θέση, η ομάδα του Τέο Λοράντου πήρε την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά δίχως να χρειαστεί να παίξει το έξτρα παιχνίδι στα χιαστί.
Κόντρα στο δυνατό Μαυροβούνιο, οι Έλληνες διεθνείς έπαιξαν με πείσμα και συγκέντρωση και προηγήθηκαν με 3-1 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Οι Μαυροβούνιοι μείωσαν προσωρινά, αλλά η Εθνική πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ, διαμορφώνοντας το 4-2 στο ημίχρονο.
Στο δεύτερο μέρος το Μαυροβούνιο αντέδρασε και ισοφάρισε, με την Ελλάδα να παίρνει ξανά προβάδισμα στην εκπνοή του χρόνου. Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο, η Ελλάδα έδειξε χαρακτήρα, διατήρησε το προβάδισμά της και πήρε τη σπουδαία νίκη, η οποία την οδηγεί σε διασταύρωση με τον νικητή του ζευγαριού Ιταλία-Τουρκία.
Οκτάλεπτα 1-3, 1-1, 2-1, 2-3
Ελλάδα (Τεό Λοράντος) Δαλμάρας, Καλογερόπουλος 1, Αλαφραγκής 2, Γκιουβέτσης 2, Νικολαΐδης 1, Παπαναστασίου 2, Κάκαρης, Ρομπόπουλος, Χαλυβόπουλος Ι., Χαλυβόπουλος Α., Αγιωργούσης, Δήμου, Σπηλιόπουλος