SOCHI 2014

Απίστευτες ανατροπές!

Ημέρα των ανατροπών η σημερινή στο Σότσι. Τα φαβορί ηττήθηκαν και μάλιστα με τρόπο που κανείς δεν περίμενε.

Στο καλλιτεχνικό πατινάζ των γυναικών, το μεγάλο φαβορί η Νοτιοκορεάτισα Γιούνα Κιμ, έχασε από τη 17χρονη Ρωσίδα Αντελίνα Σοτνίκοβα προκαλώντας τον ενθουσιασμό των Ρώσων φιλάθλων καθώς έγινε η πρώτη Ρωσίδα στην ιστορία του αθλήματος που κατακτά το χρυσό μετάλλιο στο χορό. Φοβερή ανατροπή και στον τελικό του χόκεϊ των γυναικών. Οι ΗΠΑ προηγούνταν 2-0 επί του Καναδά μέχρι και λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του αγώνα, όμως οι Καναδέζες κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση όπου κατάφεραν τελικά να πάρουν τη νίκη και το χρυσό επικρατώντας 3-2. Αυτό ήταν τα τέταρτο συνεχόμενο χρυσό για τις Καναδέζες. Στο μικρό τελικό, η Ελβετία επικράτησε επί της Σουηδίας 4-3.
Στην κατάταξη των μεταλλίων, η Νορβηγία παραμένει σταθερά στην πρώτη θέση έχοντας τα περισσότερα χρυσά (10) με τις ΗΠΑ να ακολουθούν, έχοντας όμως περισσότερα μετάλλια στο σύνολο (25).