ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΜΑΚΙΟΥΑΝ, 2 παγκόσμια ρεκόρ σε 2 μέρες

Η Κέιλι Μακιούαν είναι σε τρομερή κατάσταση και ας είμαστε ακόμα στον Οκτώβριο, καθώς μετά το χθεσινό παγκόσμιο ρεκόρ στα 50μ ύπτιο σήμερα κατέρριψε το δικό της ρεκόρ στα 100μ ύπτιο που είχε σημειώσει το 2021 στα αυστραλιανά τράιαλς.

Τι να γράψουμε για την 22χρονη Αυστραλέζα. Προκρίθηκε στον τελικό του παγκοσμίου κυπέλλου της Βουδαπέστης με την δεύτερη ταχύτερη επίδοση αλλά στον τελικό κολύμπησε χωρίς αντίπαλο. Με μία άριστη εκκίνηση πέρασε μπροστά στην κούρσα από τα πρώτα κιόλας μέτρα και έκανε πέρασμα στα 28.15. Το δεύτερο 50άρι της χρονομετρήθηκε στα 29.18 και έτσι ήρθε το τελικό 57.33. Το προηγούμενο ρεκόρ της ήταν 57.45, στην κούρσα που της εξασφάλισε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και εκεί κέρδισε 3 χρυσά μετάλλια. Δεύτερη σε αυτόν τον τελικό ήταν η Κάιλι Μας (Καναδάς) με 59.26 και τρίτη η Ίνγκριντ Βιλμ (Καναδάς) με 59.64.