Απίθανος Ντελ Πότρο νίκησε τον Φέντερερ στον τελικό της χρονιάς!

Απίθανος Χουάν Μάρτιν Ντελ Πότρο, έβαλε τέλος στο νικηφόρο σερί του Ρότζερ Φέντερερ που μετρούσε 17-0 πριν από τον τελικό του Ίντιαν Γουέλς. Ο Αργεντίνος νίκησε 2-1 και πήρε το πρώτο μάστερς 1000 στην καριέρα του.

Mετά από αγώνα δύο ωρών και 42 λεπτών ο Ντελ Πότρο νίκησε 2-1 τον Φέντερερ. Ο Αργεντινός πήρε το πρώτο σετ 6-4 και στη συνέχεια έβαλε δύσκολα στο Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης. Ο Φέντερερ ισοφάρισε παίρνοντας το δεύτερο σετ στο τάιμπρεϊκ με 10-8 (7-6).
Στο τρίτο και καθοριστικό σετ έγινε… πόλεμος. Ο Φέντερερ έχει τρία ματς πόιντ στο 5-4 αλλά ο Ντε Πότρο τα «έσπασε» για να ισοφαρίσει τον τελικό σε 5-5. Ο Αργεντίνος έκανε το 6-5, αλλά ο Φέντερερ απάντησε σε 6-6 για να οδηγηθεί ο απίθανος τελικός σε ακόμα ένα τάιμπρεϊκ. Εκεί ο Ντελ Πότρο έφτασε το σκορ στο 6-1 και είχε πέντε ματς μπολ, πήρε τον πόντο, τη νίκη και τον τίτλο.