Aπό τη διαδρομή 8 ο νέος… βασιλιάς

Στον 21χρονο Ντίμτρι Μπαλάντιν από το Καζακστάν κατέληξε το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. πρόσθιο. Την τρίτη θέση στα 100μ. ελεύθερο κατέλαβε ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, Νέιθαν Έντριαν ενώ νικητής στο αγώνισμα αναδείχθηκε ο Αυστραλός Κάιλ Τσάλμερς. Την πρώτη της νίκη σε Ολυμπιακούς Αγώνες πανηγύρισε η Μιρέγια Μπελμόντε.

του Στέφανου Σουλιώτη

Αψηφώντας όλα τα φαβορί ο Ντίμτρι Μπαλάντιν κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 200μ. πρόσθιο. Ο 21χρονος αθλητής από το Καζακστάν είχε μεγαλύτερες επιτυχίες τρεις νίκες στους ασιατικούς αγώνες το 2014 και δύο μετάλλια στην παγκόσμια πανεπιστημιάδα το 2015. Ωστόσο στο Ρίο αιφνιδίασε τους αντιπάλους του και χάρισε στη χώρα του το πρώτο μετάλλιο στην ιστορία της κολύμβησης. Ο Μπαλάντιν τερμάτισε σε χρόνο 2:07.46, επτά εκατοστά πιο μπροστά από τον Αμερικανό Τζος Πρίνοτ. Την τρίτη θέση κατέλαβε ο παγκόσμιος πρωταθλητής εφήβων, Άντον Τσούπκοφ από τη Ρωσία. Στα 200μ. πεταλούδα γυναικών, μετά από δύο ασημένια μετάλλια στο Λονδίνο και ένα χάλκινο πριν από λίγες ημέρες, αυτή τη φορά η Μιρέγια Μπελμπόντε πανηγύρισε το πρώτο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στην καριέρα της με χρόνο 2:04.85. Τρία εκατοστά χώρισαν την 25χρονη Ισπανίδα από τη δεύτερη Μάντλιν Γκρόουβ, ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η Νατσούμι Χόσι με 2:05.20. Στα 100μ. ελεύθερο ο Κάιλ Τσάλμερς έσπασε μια αρνητική παράδοση για τους Αυστραλούς που κρατούσε σχεδόν 50 χρόνια. Ο 18χρονος έγινε ο πρώτος κολυμβητής της χώρας του μετά τους Ολυμπιακούς του 1968, που νίκησε στο συγκεκριμένο αγώνισμα. Ο Τσάλμερς τερμάτισε σε 47.58 σημειώνοντας παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων. Δεύτερος τερμάτισε ο Βέλγος Πίτερ Τίμερς σε 47.80. Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, Νέιθαν Έντριαν, κατέλαβε την τρίτη θέση με χρόνο 47.85. Στα 4×200μ. ελεύθερο γυναικών οι ΗΠΑ με τις Σμιτ, Σμίθ, Ντιράντο και Λεντέκι κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 7:43.03.