Αποκλεισμός για Γραμματικοπούλου στο Χιούστον

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου ηττήθηκε από την Τζίνι Μπουσάρ με 7-6(4), 6-4 σε μία ώρα και 36 λεπτά, αποχαιρετώντας πρόωρα τη διοργάνωση του Χιούστον (Oracle series).

του Θανάση Σταθόπουλου

Η αλήθεια είναι ότι η Ελληνίδα τενίστρια (Νο 284 του κόσμου) είχε τις ευκαιρίες της, ειδικά στο πρώτο σετ όπου και βρέθηκε μπροστά στα γκέιμ με 3-1 και 5-3. Ωστόσο το πρόβλημα για την 25χρονη στο σημερινό παιχνίδι ήταν τα χολντ. Το 61% το πρώτο σερβίς (πρώτο σετ), αλλά και το μόλις 36% στο δεύτερο (4/11) δεν της επέτρεψαν να κλείσει το σετ, κάτι που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο η Καναδή και πρώην Νο5 του κόσμου (2014).

Το σετ πήγε στο τάι-μπρέικ εκεί όπου η Μπουσάρ κατάφερε να μετατρέψει το 2-3 σε 7-4 κάνοντας το 1-0 μετά από 49 λεπτά. Στο δεύτερο σκέλος της αναμέτρησης η Μπουσάρ βρήκε μπρέικ στο ξεκίνημα και έχοντας κρατήσει το πρώτο της σέρβις γκέιμ, προηγήθηκε με 2-0.

Η Γραμματικοπούλου, που συνέχιζε να έχει πρόβλημα στο πρώτο σερβίς (58%), πήρε πίσω το μπρέικ (1-2), το οποίο όμως έχασε και πάλι στη συνέχεια (2-4). Η Ελληνίδα τενίστρια είχε την ευκαιρία να φέρει στα ίσια το σετ, μειώνοντας σε 5-4 έχοντας μάλιστα και το σερβίς, αλλά η Μπουσάρ (Νο 220 στον κόσμο), φτάνοντας στο έκτο της μπρέικ στο παιχνίδι (6/12) έκλεισε το ματς παίρνοντας τη νίκη, την πρώτη μετά από τον περασμένο Φεβρουάριο.