ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Αποκλεισμός για τα ελληνικά τόξα

Η σημερινή μέρα δεν ήταν η καλύτερη για τους Έλληνες αθλητές και αθλήτριες της τοξοβολίας, καθώς μετά την μεγάλη προσπάθεια που κατέβαλαν δεν θα μπορέσουν να συνεχίσουν στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Έσεν.

Πρώτη αγωνίστηκε σήμερα η Ευαγγελία Ψάρρα στο ατομικό των γυναικών του Ολυμπιακού τόξου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια αγωνίστηκε στον τρίτο γύρο των νοκ άουτ και με σκορ 6-4 επικράτησε επί της Φάτμα Μαράσλι (Τουρκία) και πέρασε στον τέταρτο. Εκεί αναμετρήθηκε με την Βρετανίδα, Μέγκαν Χάβερς, η οποία ήταν ευστοχότερη και με 7-3 άφησε εκτός συνέχειας την Ψάρρα, που κατετάγη ένατη.
Η Ψάρρα συνέχισε να αγωνίζεται σήμερα, όμως στο ομαδικό του Ολυμπιακού τόξου μαζί με της Ανατολή Γκορίλα και Δήμητρα Παπαδοπούλου. Οι τρεις έπαιξαν στον δεύτερο γύρο με την Ουκρανία, η οποία κέρδισε με 5-1. Έτσι πήραν την ένατη θέση στην κατάταξη.
Στο σύνθετο τόξο των ανδρών, οι Δημήτρης Δρακιώτης, Θανάσης Κωστόπουλος και Σταύρος Κουμερτάς, ξεκίνησαν δυνατά την παρουσία επικρατώντας επί της Αυστρίας με 231-227 στον πρώτο γύρο. Στον δεύτερο γύρο, η αντίπαλος Γαλλία ήταν ισχυρότερη και νίκησε με 237-228. Μετά από αυτόν τον αγώνα ολοκλήρωσαν στην έκτη θέση.