ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Προ-Ολυμπιακό: Αποκλεισμός και για την Τόλιου

Στη φάση των γκρουπ αποκλείστηκε η Κατερίνα Τόλιου στο προ-Ολυμπιακό τουρνουά επιτραπέζιας αντισφαίρισης της Ευρώπης, που σε συνθήκες «φούσκας» είναι για δεύτερη μέρα σε εξέλιξη στο Γκιμαράες.

Έδωσε και σήμερα τη «μάχη» της στο καθοριστικό ματς με την Τουρκάλα Σιμπέλ Αλτίνκαγια για το 1ο γκρουπ του σταδίου 1 και γνώρισε καταδικαστική ήττα με 4-2 σετ. Μετά τη χτεσινή οριακή ήττα από το 1ο φαβορί του γκρουπ, τη Σάρα Ντε Νούτε (4-3), θα της έδινε την πρόκριση σε τριπλή ισοβαθμία νίκη με οποιοδήποτε σκορ στο φινάλε. Πάλεψε γι’ αυτό, όμως της έλειψε και η τύχη σ’ ένα ακόμη ματς και τελικά έμεινε στην 3η και τελευταία θέση του γκρουπ. Είναι σίγουρα αποτέλεσμα στενάχωρο για μία αθλήτρια του επιπέδου της Τόλιου, ωστόσο την ίδια ώρα είναι και αποκλεισμός με το κεφάλι ψηλά, υπό την έννοια ότι η αμυντικού στυλ αθλήτρια έκανε σπουδαία προσπάθεια και με τις εμφανίσεις της έδειξε ότι άξιζε την πρόκριση στο στάδιο 2. Περίπου 50 λεπτά κράτησε ο αμφίρροπος αγώνας με την Αλτίνκαγια, η οποία έδειξε ικανότητες κόντρα στην άμυνα και τελικά προκρίθηκε αήττητη στην επόμενη φάση. Η Ντε Νούτε, που απέναντι στην πρωταθλήτριά μας γύρισε χτες την κατάσταση από 0-3 σετ («αντεπιτέθηκε όταν έφτασε στην άκρη του δράματος», όπως εύστοχα έγραψε στο ρεπορτάζ της η παγκόσμια ομοσπονδία του αθλήματος), κατέκτησε τη 2η προνομιούχο θέση…

Για την Τόλιου (νούμερο 24 του τουρνουά), ήταν απολύτως στα μέτρα της και το ματς με την Αλτίνκαγια (Νο 27) και φαινόταν ξεκάθαρα ότι θα παίξουν ρόλο οι λεπτομέρειες. Αντέδρασε στο αρχικό 0-2 σετ κι αργότερα ξαναβρέθηκε στο -2 με το μοναδικό σετ, όπου ήταν αρνητική. Μείωσε ξανά και προηγήθηκε στο 6ο σετ, ωστόσο δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση και να διεκδικήσει την ανατροπή (4-2).