Αποκλείστηκε από το φάιναλ 4 ο Ολυμπιακός

Η Εκατερίνα Προκοφίεβα, με ένα γκολ στα εννέα δευτερόλεπτα, ήταν αυτή που στέρησε από την ομάδα πόλο των γυναικών του Ολυμπιακού την πρόκριση στο φάιναλ φορ της ευρωλίγκα.

Η Κίνεφ Κιρίσι υπερασπίστηκε το 10-10 του πρώτου αγώνα στη Ρωσία και θα έχει το δικαίωμα να υπερασπιστεί τον τίτλο που κέρδισε πέρσι καθώς επικράτησε επί του Ολυμπιακού 11-10 και πήρε την πρόκριση για το φάιναλ φορ.
Ο αγώνας ήταν ντέρμπι σε όλα του τα οκτάλεπτα, με τις Ρωσίδες να ξεκινούν δυνατά την αναμέτρηση προηγούμενες 0-2, όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλείει την πρώτη περίοδο ισόπαλος με εύστοχο πέναλτι της Έμολο (2-2).
Το ίδιο σενάριο και στη δεύτερη περίοδο με την Κίνεφ να περνά ξανά μπροστά με δύο γκολ (2-4 και 3-5) όπως και πάλι ο Ολυμπιακός ισοφάρισε.
Στο τρίτο οκτάλεπτο οι ρόλοι άλλαξαν με τις ερυθρόλευκες να πηγαίνουν στο +2 (7-5) και την Κίνεφ να ισοφαρίζει 1:37 πριν από τη λήξη με την Εβγκενία Ιβάνοβα (7-7).
Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι συνέχισε να είναι συναρπαστικό. Ο Ολυμπιακός κατάφερε με γκολ της Αβραμίδου να περάσει μπροστά με 9-8, όμως οι Ρωσίδες με την Σιμάνοβιτς και την Ριζίκοβα ξαναπέρασαν μπροστά με 10-9. Στα 56 δευτερόλεπτα, η Ασημάκη ισοφάρισε σε 10-10, όμως η Προκοφίεβα έδωσε την πρόκριση στην Κίνεφ Κιρίσι.
Ο Ολυμπιακός θα συνεχίσει στο φάιναλ φορ του λεν τρόφι.
Οκτάλεπτα 2-2, 3-3, 2-2, 3-4
Ολυμπιακός (Παυλίδης) Έγκενς 4, Έμολο 2, Τσουκαλά 1, Πλευρίτου 1, Αβραμίδου 1, Ασημάκη 1
Κίνεφ Κιρίσι (Καμπάνοφ) Προκοφίεβα 3, Κρίμερ 1, Σομπόλεβα 2, Ιβάνοβα 1, Ριζάκοβα 2, Σιμάνοβιτς 2.