Αποκλείστηκε η Εθνική νέων γυναικών

Το καλοκαίρι των επιτυχίων για το ελληνικό πόλο ολοκληρώθηκε με τον αποκλεισμό της ΕΘνικής νέων γυναικών από την Ισπανία στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της κατηγορίας.

Στο Φούντσαλ της Πορτογαλίας όπου φιλοξενείται η διοργάνωση, η ελληνική ομάδα ηττήθηκε από την πολύ δυνατή Ισπανία (και φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου) 9-4. Η ελληνική ομάδα έκανε καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε με γκολ της Μαρίας Μυριοκεφαλιτάκη. Σύντομα, όμως, οι Ισπανίδες επέβαλαν το παιχνίδι τους και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας 4 αναπάντητα τέρματα. Στη δεύτερη περίοδο τα κορίτσια του Στέφανου Λέανδρου προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και να επιστρέψουν στο ματς, ωστόσο δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Στην επανάληψη οι Ισπανίδες έκαναν διαχείριση του αγώνα και έφτασαν σχετικά εύκολα στη νίκη.
Αύριο (17:00) η Εθνική αντιμετωπίζει τη Γαλλία, στον πρώτο αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-8.
Οκτάλεπτα 1-4, 1-3, 1-1, 1-1
Ελλάδα (Στέφανος Λέανδρος) Κοτσιώνη, Πρωτοπαπά, Ελληνιάδη, Δούλη, Γρηγοροπούλου, Κοντονή 1, Νίνου, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Κανετίδου, Λούδη, Παπαναστασίου, Αντωνιάδη, Αρχοντάκη.