ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Αποκλείστηκε ο Γκιώνης

Ο Έλληνας πρωταθλητής του, δεν τα κατάφερε απέναντι στον Γερμανό Μπαστιάν Στέγκερ, από τον οποίο ηττήθηκε 4-2 και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του παγκόσμιου τουρ της Γερμανίας.

Μπορεί ο Γκιώνης να είχε την προϊστορία με το μέρος του, ωστόσο όμως ο Στέγκερ έπαιζε εντός έδρας. Ο Γερμανός έχοντας το κοινό στο πλευρό του καθώς αγωνίζεται στην τοπική Βρέμη αλλά και ένα παιχνίδι παραπάνω από την προκριματική φάση (ο Γκιώνης πέρασε χωρίς αγώνα λόγω υψηλής κατάταξης) φάνηκε πιο έτοιμος και τελικά επικράτησε επί του Γκιώνη 4-2.
Ο Έλληνας πρωταθητής έχασε πολλές εύκολες μπάλες και ίσως δεν είχε την καλύτερη αίσθηση στην αίθουσα, ενώ πολύ κρίσιμο ήταν το 4ο σετ. Σε εκείνο το σημείο ο 35χρονος διεθνής (νούμερο 19 στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη) προηγήθηκε με 10-6 και είδε τον Στέγκερ (Νο 26) να φτάνει στην ανατροπή. Στο 10-9 ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Βατσακλής πήρε τάιμ άουτ, όμως η ευκαιρία για την ισοφάριση στα σετ χάθηκε. Όπως χάθηκε και άλλη στο 1ο σετ, όπου ο Γκιώνης βρέθηκε μπροστά με 9-6… Στο 5ο σετ δέχτηκε τέσσερις σερί πόντους μετά το 8-5, αντέδρασε με δυνατή ψυχολογία και μείωσε το σκορ, όμως στο 6ο ο Γερμανός πρωταθλητής Ευρώπης και δευτεραθλητής κόσμου στο ομαδικό έκανε εξαιρετική εκκίνηση και ο αθλητής της Μπορούσια Ντίσελντορφ δεν μπόρεσε ν’ αντισταθεί.
Τα σετ 10-12, 11-8, 5-11, 11-13, 11-9 και 4-11.