Αποστολή Ντόχα: «Ήταν κόλαση»

Εξαιρετική εμφάνιση έκανε χθες το βράδυ ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στα 50χλμ. βάδην του παγκοσμίου πρωταθλήματος της Ντόχα, παρά τις ιδιαίτερα αντίξοες συνθήκες.

Ντόχα  Παναγιώτης Βότσης – [email protected]
φωτογραφίες – ΑΝ Sports and Media photo agency

Με χρόνο 4:22:39, ο 31χρονος αθλητής του βάδην τερμάτισε στην 17η θέση ανάμεσα στους 28 αθλητές που απέμειναν, από τους αρχικούς 48. «Ήταν πολύ πιο δύσκολα από αυτό που περίμενα. Δεν περίμενα ποτέ ότι στα 31 μου χρόνια θα κάνω τέτοιον αγώνα. Ήταν απάνθρωπο νομίζω, δεν μπορώ να το σχολιάσω αλλιώς, ήταν μία κόλαση. Μετά από τα 30χλμ. πήγαιναν όλα μηχανικά και από την αρχή φαινόταν ότι ο αγώνας θα πάει πάρα πολύ αργά. Επίσης ένιωθα από το 15ο χιλιόμετρο περίπου ότι δεν αναπνέω. Ο αγώνας βγήκε λόγω του όγκου της προπόνησης που έχω βγάλει» είπε, και συνέχισε με τα εξής, σχετικά με τη θέση που πήρε: «Έφτασα στη 17η θέση και μου έμεινε λίγο ακόμα για τη 16άδα, που ήταν ο προσωπικός μου στόχος. Δε με πειράζει όμως, ο αγώνας ήταν πραγματικά τόσο δύσκολος που το μόνο που με ενδιέφερε και θα θεωρούσα επιτυχία για τον εαυτό μου ήταν να τερματίσω. Το μέρος και η διαδρομή ήταν φανταστικά και ήταν πρωτοποριακό που έγινε το βράδυ. Όταν σήμερα μας πήγανε στο ιατρείο μας έδειξε ο γιατρός το μηχάνημα το οποίο μετράει την υγρασία και μας είπε ότι έχει 97.3%. Κι αυτός μας κοιτούσε και μας έλεγε ότι δεν ήταν μόνο υπερβολικό αλλά ήταν σχεδόν επικίνδυνο, πόσω μάλλον για τα 50χλμ. βάδην. Στον αγώνα δεν έβλεπα καθόλου το χρονόμετρό μου μετά από ένα σημείο, πήγαινα μόνο με την καρδιά και ήθελα να τερματίσω γιατί είναι ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα».

Τέλος έκανε και ένα σχόλιο για τους νικητές και τις νικήτριες του φετινού αγώνα: «Ήταν αναμενόμενο που οι Ιάπωνες και Κινέζες άντεξαν, μιας και κάνουν προπόνηση σε παρόμοιες συνθήκες. Και πάλι δεν είναι όσο ακραίες είναι στην Ντόχα όμως», κατέληξε ο Έλληνας πρωταθλητής.