Αποστολή Μπόρας 2019: Οι μεταλλιούχοι του παγκοσμίου στο ευρωπαϊκό

Στο φετινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα υπάρχουν κάποιοι που θα αγωνιστούν ως παγκόσμιοι πρωταθλητές της κατηγορίας, από πέρσι στο Τάμπερε και κάποιοι μεταλλιούχοι που θα επιδιώξουν να ανέβουν και πάλι στο βάθρο μετά το παγκόσμιο και στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

ΜπόραςΠηνελόπη Γκιώνη

Tον τίτλο τους θα υπερασπιστούν η Γερμανίδα Ρίκι Λέα Τζασμίν στο άλμα εις μήκος, όπου στο Τάμπερε ήταν πρώτη με 6.51μ. αλλά και η Βουλγάρα Αλεξάντρα Νάτσεβα που στο Τάμπερε είχε κάνει νέο ατομικό ρεκόρ στα 14.18μ. για να πάρει το χρυσό.
Από το δεύτερο σκαλί του βάθρου θα προσπαθήσουν να ανέβουν στο πρώτο ο Ουκρανός Μιχάιλο Κόκαν στην σφυροβολία, που έχει φετινό 82.11μ., πάει ξεκάθαρα για να πάρει το χρυσό μετάλλιο ενώ στο Τάμπερε ήταν δεύτερος όπως και η Λέκι Σόμερ από την Ιρλανδία που φέτος μάλλον θα παραμείνει στην δεύτερη θέση αφού η Γιαροσλάβα Μάχουτσικ δεν θα αφήσει πολλά περιθώρια. Καλές πιθανότητες, από την άλλη, να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου έχει η Τουρκάλα Μεριέμ Μπεκμέζ στα 10χλμ. βάδην που στο Τάμπερε ήταν δεύτερη.
Οι χάλκινοι του Τάμπερε έρχονται με φόρα για να αλλάξουν χρώμα στα μετάλλιά τους και έτσι ο Γερμανός ακοντιστής Βόιγκτ Μαουρίτσε που στο Τάμπερε ήταν 3ος με 73.44μ. πάει για την πρωτιά ενώ και ο Τζόναθαν Σερέμς στο άλμα εις τριπλούν θα προσπαθήσει να είναι χρυσός. Στις γυναίκες, η Γιορίντ Βαν Κλίνκεν από την Ολλανδία θα αγωνιστεί μόνο στην σφαιροβολία φέτος και θα προσπαθήσει να πάει πάνω από το περσινό 17.05μ. για να σιγουρέψει το χρυσό ενώ και η Ντέλι Σκλάμπας θα κοιτάζει σε 800 και 1500 να κάνει διπλή επιτυχία όπως στο περσινό παγκόσμιο πρωτάθλημα.