Αποστολή Βουδαπέστη: Review 14η μέρα (γυναίκες)

Η Ισπανία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης επικρατώντας επί της Ρωσίας ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήγε στην Ουγγαρία μετά από ναυμαχία με την Ολλανδία.

Βουδαπέστη Πηνελόπη Γκιώνη – [email protected]
φωτογραφίες Στεφανία Ντόκου – sportsimages.gr

H Ελλάδα ηττήθηκε από την Ιταλία με 7-5 ενώ έκανε καλό παιχνίδι. Δυστυχώς, οι Ελληνίδες πολίστριες δυσκολεύτηκαν πολύ να βρουν δίχτυα και αυτό τους κόστισε την 5η θέση. Στον μικρό τελικό, η οικοδέσποινα Ουγγαρία αντιμετώπισε την Ολλανδία σε ένα γεμάτο κολυμβητήριο και ενώ έχανε μέχρι το ημίχρονο βρήκε τη δύναμη, έκανε την ανατροπή, άνοιξε τη διαφορά στα δύο γκολ και πήρε το χάλκινο μετάλλιο. Μπορεί να έχασε την Ολυμπιακή πρόκριση αλλά ανέβηκε στο βάθρο των νικητών μέσα στο σπίτι της. Στον τελικό, η Ισπανία έκλεψε το χρυσό από τις Ρωσίδες σε έναν εξαιρετικό αγώνα, ο οποίος κρίθηκε στη λεπτομέρεια. Οι Ισπανίδες επανέλαβαν την εμφάνιση του 2014 που ξανά στη Βουδαπέστη είχαν αναδειχθεί πρωταθλήτριες Ευρώπης.