Αποστολή Βουδαπέστη: Το Μαυροβούνιο το χάλκινο

Το Μαυροβούνιο πέταξε εκτός βάθρου την Κροατία αφού στον μικρό τελικό ανάμεσά τους οι Μαυροβούνιοι επικράτησαν με 10-9 για να πάρουν το χάλκινο μετάλλιο.

Βουδαπέστη Πηνελόπη Γκιώνη – [email protected]

Το Μαυροβούνιο έκανε παλικαρήσια εμφάνιση απέναντι στην Κροατία και ενώ το παιχνίδι ξεκίνησε με τους ίδιους να είναι πίσω στο σκορ με τρια γκολ στο ημίχρονο, ανέτρεψαν το παιχνίδι. Στο τρίτο οκτάλεπτο οι Μαυροβούνιοι ήταν καταιγιστικοί και με εξαιρετική άμυνα αλλά και καλή επίθεση πέτυχαν 4 γκολ έναντι 1 της Κροατίας και έφτασαν στο 7-8 για να μπουν στην τελευταία περίοδο και με 3-1 να διαμορφώσουν το τελικό 10-9. Οι Μαυροβούνιοι κατάφεραν να επικρατήσουν απέναντι στην πολύ δυνατή Κροατία και προσέθεσαν το τέταρτο μετάλλιό τους από ευρωπαϊκό πρωτάθλημα (έχουν ήδη 1 χρυσό και 2 ασημένια). Οι δύο χώρες είναι πιθανό να βρεθούν ξανά αντιμέτωπες και στο προολυμπιακό τουρνουά αφού καμία από τις δύο δεν έχει προκριθεί για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του ερχόμενου καλοκαιριού.

Μαυροβούνιο-Κροατία 10-9
Οκτάλεπτα: 1-3, 2-4, 4-1, 3-1
Μαυροβούνιο: Μπγκουλιάν 1, Ίβοβιτς 5, Σπάικ 2, Πιέσιβατς 1.
Κροατία: Φάτοβιτς 2, Λονκάρ 1, Γιόκοβιτς 2, Μπούκιτς 1, Βουκίτσεβιτς 1, Βρελίτς 2.