Αποστολή Βουδαπέστη: «Ξέρουμε τις δυνατότητές μας»

Η Εθνική σημείωσε την πρώτη της νίκη με αντίπαλο μια ομάδα που είναι μικρότερης δυναμικότητας από την Ελλάδα αλλά και από την Ιταλία. Με 17-10 επιβλήθηκαν στους Γεωργιανούς και συνεχίζουν.

Βουδαπέστη Πηνελόπη Γκιώνη – [email protected]
φωτογραφίες Στεφανία Ντόκου – sportsimages.gr

Ο αρχηγός της ομάδας, Γιάννης Φουντούλης, ήταν ο τοπ σκόρερ της ομάδας και μιλώντας στο Sportsfeed δήλωσε πως έκαναν έναν αγώνα όπως τον περίμεναν, με αρκετή ενέργεια και σοβαρότητα, όμως αυτή η νίκη δεν σημαίνει κάτι καθώς τα δύσκολα παιχνίδια θα έρθουν μετά τους αγώνες χιαστί: «Σίγουρα ξέραμε πως παίζουμε με μια αντίπαλο που η εξέλιξη του ματς θα κρινόταν από το πως θα μπούμε εμείς στο παιχνίδι. Ήταν μια νίκη που τη θέλαμε. Σίγουρα είμαστε πολύ ικανοποιημένοι από το ξεκίνημά μας μέχρι το ημίχρονο αφού καταφέραμε να κολυμπήσουμε καλά, να επιβάλουμε τον ρυθμό και να πάρουμε μια μεγάλη διαφορά. Δεν μας κοστίζει κάτι που στο τέλος χαλαρώσαμε και δεχθήκαμε κάποια γκολ αλλά θα έπρεπε να μας προβληματίσει. Στο πρώτο μισό του παιχνιδιού όμως δείξαμε την εικόνα που θα έπρεπε να έχουμε σε κάθε παιχνίδι. Η ενέργεια που παρουσιάσαμε, ως το ημίχρονο, δείχνει πως καταφέραμε το στόχο μας και μετά θελήσαμε να δοκιμάσουμε κάποια πράγματα και μπορεί να χαλαρώσαμε, παίζει και ο αντίπαλος και τα παιδιά της Γεωργίας προσπάθησαν πάρα πολύ. Είναι μια νίκη που δεν σημαίνει κάτι, συνεχίζουμε».
Παράλληλα, σχολίασε και τον προχθεσινό αγώνα με την Ιταλία, σε μια προσπάθεια να εξηγήσει τη διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο αντιπάλων μας: «Ξέρουμε τις δυνατότητές μας, και στον πρώτο αγώνα με τη Ιταλία ήμασταν αρκετά ανταγωνιστικοί αλλά δεν εκμεταλλευτήκαμε τις λεπτομέρειες και θεωρώ πως θα μπορούσαμε να βρεθούμε πιο κοντά στο σκορ για να τους προβληματίσουμε περισσότερο. Σήμερα ήταν ένα εντελώς διαφορετικό παιχνίδι και δεν έχει τόση σημασία το τι παρουσιάζουμε τώρα, ίσως μόνο για ψυχολογικούς λόγους, θα πρέπει στα επόμενα παιχνίδια να είμαστε πολύ πιο συγκεντρωμένοι και να το διατηρήσουμε και για τα τέσσερα οκτάλεπτα».
Ο περιφερειακός της ομάδας, Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς, πιο φειδωλός και συγκρατημένος στις δηλώσεις του, τόνισε πως η νίκη τους χαροποιεί όμως δεν έπρεπε να χαλαρώσουν μετά το ημίχρονο: «Αφού κερδίσαμε, είμαστε χαρούμενοι. Μπορούσαμε καλύτερα σίγουρα. Ξεκινήσαμε καλά αλλά δεν ήταν αντίστοιχη η συνέχεια. Από ένα σημείο και μετά είναι φυσιολογικό να χαλαρώσαμε, αν και δεν θα έπρεπε να γίνεται έτσι. Και η συνεννόησή μας μέσα στο νερό ήταν μια χαρά, συνεχίζουμε».