ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ 2023: Τι είδαμε την 3η μέρα

Γεμάτη σπουδαίες επιδόσεις η τρίτη μέρα στην Ατακόι Αρένα. Τα φαβορί επιβεβαίωσαν την κυριαρχία τους, η Τουρκία πανηγύρισε το πρώτο χρυσό στο τριπλούν, ο Τσεκαρέλι αποκαθήλωσε τον Τζέικομπς ενώ από ελληνικής πλευράς η Στεφανίδη αγωνίστηκε σε έναν ακόμη τελικό στην καριέρα της και ο Γιάννης Νυφαντόπουλος σημείωσε δύο ατομικά ρεκόρ στα 60μ.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ – Ατακόι
Αγγελική Μαγκανά – [email protected]

Ελισάβετ Γρηγοριάδου – grigoriadou@sportsfeed

Η κορυφαία Ελληνίδα αθλήτρια κατέλαβε την τέταρτη θέση στον τελικό του επί κοντώ με 4.60μ. Έφτασε πολύ κοντά στο χάλκινο μετάλλιο αλλά η Τσέχα Αμαλί Σβαμπίκοβα της το πήρε μέσα από τα χέρια περνώντας το 4.70μ με την τρίτη προσπάθεια. Για την Στεφανίδη αυτός ήταν ο 20ος τελικός της καριέρας της και η πέμπτη της συμμετοχή σε ευρωπαϊκό κλειστού. Με το 4.80μ που πέρασε η Βίλμα Μούρτο (Φινλανδία) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό κλειστού και πλέον έχει τους τίτλους σε ανοιχτό και κλειστό. Η Σλοβένα Τίνα Σούτεγ κατέκτησε το αργυρό με 4.75μ.

Πρώτο χρυσό για την Τουρκία στο τριπλούν

Οι Τούρκοι πίστευαν την Τουγκμπά Ντανισμάζ και εκείνη δεν τους απογοήτευσε με τους φιλάθλους να δίνουν το ρυθμό σε κάθε της άλμα. Η Ντανισμάζ στην πρώτη της προσπάθεια πήδηξε 14.31μ, βελτιώνοντας το δικό της εθνικό ρεκόρ (είχε 14.15μ). Συνολικά είχε μόνο δύο έγκυρα άλματα αλλά το 14.31μ ήταν αρκετό για το πρώτο σκαλί του βάθρου και τον πρώτο της τίτλο σε μεγάλη διοργάνωση. Δεύτερη η Νταρίγια Ντερκάς (Ιταλία) με 14.20μ με την Πατρίτσια Μαμόνα (Πορτογαλία) να μένει τρίτη με 14.16μ.

Κυρίαρχη η Μούιρ

Το τρίτο συνεχόμενο χρυσό μετάλλιο στα 1.500μ κατέκτησε η Βρετανίδα Λόρα Μούιρ και συνολικά το πέμπτο της χρυσό σε ευρωπαϊκό κλειστού, έχει συνολικά τρία χρυσά στα 1500μ και δύο στα 3000μ. Η κορυφαία δρομέας των τελευταίων ετών στην Βρετανία επικράτησε σε 4:03.40, τρίτη ακολούθησε η Κλαούντια Μιχαέλα Μπομποτσέα (Ιταλία) με 4:03.76 και τρίτη η Σοφία Εναουί (Πολωνία) με 4:04.06, αμφότερες έκαναν ατομικό ρεκόρ.

Βάρχολμ εναντίον γαλακτικού οξέος

Έπρεπε να μην αντέχουν άλλο οι μυς του και να αρχίσουν να παραλύουν τα πόδια του για να κινδυνεύσει ο Κάρστεν Βάρχολμ να ηττηθεί σε τελικό. Τελικά ο Νορβηγός κρατήθηκε με νύχια και με δόντια για να περάσει πρώτος την γραμμή του τερματισμού με 45.35. Υπερπροσπάθεια κατέβαλε ο νικητής του αργυρού μεταλλίου, Γιουλιέν Βατρίν (Βέλγιο), ο οποίος προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την σωματική κατάσταση του Βάρχολμ αλλά τελικά δεν μπόρεσε να τον προσπεράσει και τερμάτισε σε 45.44, που αποτελεί νέο εθνικό ρεκόρ Βελγίου.

Δεν χάνει η Μπολ

Είναι το μεγαλύτερο όνομα των 400μ και το απέδειξε και στην Κωνσταντινούπολη η Φέμκε Μπολ (Ολλανδία), της οποίας η κυριαρχία δεν αμφισβητήθηκε αλλά ούτε απειλήθηκε στιγμή στον μεγάλο τελικό. Η απίθανη Ολλανδέζα έκανε μια σχετικά γρήγορη κούρσα στο 49.85 και μαζί με την Λίεκε Κλάβερ έκαναν το 1-2 για την Ολλανδία, καθώς η συμπατριώτισσα και συναθλήτριά της τερμάτισε δεύτερη με 50.52. Η τριάδα των νικητριών έκλεισε με την Άνα Κιλμπασίνσκα (Πολωνία), η οποία με το 51.25 κατέγραψε ρεκόρ σεζόν.

Τεράστια νίκη για τον Τσεκαρέλι

Το χρυσό μετάλλιο έμεινε σε ιταλικά χέρια αλλά άλλαξε κάτοχο, καθώς από τον Μαρσέλ Τζέικομπς πέρασε στον Σαμουέλε Τσεκαρέλι. Ο 23χρονος είχε ήδη κερδίσει τον παγκόσμιο πρωταθλητή του Βελιγραδίου μια φορά στο εθνικό πρωτάθλημα και επανέλαβε το κατόρθωμα αυτό την κατάλληλη στιγμή. Στον τελικό των 60μ ο Τσεκαρέλι άρπαξε την νίκη στο νήμα, αφού τερμάτισε σε 6.48 και ακολούθησε ο Τζέικομπς με το 6.50 που αποτελεί και ρεκόρ σεζόν. Εκτός από τον Τσεκαρέλι που στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης, την κούρσα της ζωής του έκανε και ο Σουηδός, Χένρικ Λάρσον, ο οποίος χώθηκε μέσα στο βάθρο με χρόνο 6.53 για να καταρρίψει και το εθνικό ρεκόρ της χώρας του.
Από ελληνικής πλευράς ο Γιάννης Νυφαντόπουλος κατέλαβε την 21η θέση και ολοκλήρωσε την παρουσία του μέχρι τα ημιτελικά με δύο ατομικά ρεκόρ. Ήρθε στην Κωνσταντινούπολη με ατομικό 6.73 και αρχικά έκανε στον προκριματικό 6.72, χρόνο που βελτίωσε με 6.73 στα ημιτελικά.