CEV Eurovolley 2019

Αποστολή Μονπελιέ: Λύγισε στην ανωτερότητα της Βουλγαρίας

Πρεμιέρα με ήττα για την Εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών στον Α’ όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να ηττάται με 3-0 από τη Βουλγαρία.

Μονπελιέ, Δημήτρης Τυχάλας

Κι όσο κι αν μια ήττα δεν μπορεί να αφήσει ικανοποιημένο κανέναν, η Εθνική στην επιστροφή της σε Ευρωβόλεϊ μετά από 10 χρόνια, μπορεί να κρατήσει την εξαιρετική της παρουσία στην εκκίνηση του αγώνα (όπου στο πρώτο σετ κόστισαν τα 10 λάθη και το χαμηλό ποσοστό στην κόντρα μπάλα -29% σε 14 προσπάθειες), αλλά και την αντίδραση που έβγαλε στο τρίτο σετ, ελπίζοντας ότι αύριο θα έχει μεγαλύτερη διάρκεια κόντρα σε έναν ακόμη πιο δυνατό αντίπαλο (Ιταλία, 21:45).

Το ματς
Στο πρώτο σετ η εκκίνηση της ελληνικής ομάδας ήταν ιδανική με τον Ζουπάνη να έχει 2/2 επιθέσεις και το λάθος του Σοκόλοφ προηγηθήκαμε με 5-2, ενώ με την καλή μας υποδοχή διατηρήσαμε αυτή τη διαφορά μέχρι το 10-7 που προήλθε από δύο φοβερές άμυνες και κόντρα του Πρωτοψάλτη απέναντι σε τριπλό μπλοκ.

Το χαμένο σερβίς του Πελεκούδα όμως έφερε αμέσως μετά την κόντρα του Σκρίμοφ (10-9), οι Βούλγαροι ισοφάρισαν σε 11-11 με το άουτ του Ζουπάνη και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 13-14 όταν ο Ράπτης τελείωσε την επίθεση αλλά είχε κάνει υπέρβαση…

Εκεί προέκυψε κι η διαφορά (13-15 άουτ Πελεκούδας, 13-16 κόντρα μπάλα Σοκόλοφ), αλλά παρόλο που η Βουλγαρία έφτασε στο +4 (14-18) οι Έλληνες διεθνείς δεν το παράτησαν και με άσο του Βουλκίδη (είχε μπει αντί του Πελεκούδα) μειώσαμε σε 17-19… Αυτή η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το 20-22 που έγινε 20-24 για να απαντήσουμε με άσο του Φιλίποφ (22-24), αλλά στην επόμενη φάση η τρομερή άμυνα Κοκκινάκη στον Σοκόλοφ δεν είχε συνέχεια με τον Ζουπάνη να δέχεται το μπλοκ για το 22-25.

Στο β’ σετ το σερβίς της Βουλγαρίας άρχισε να πιέζει την ελληνική υποδοχή πολύ περισσότερο, τα δικό μας καθόλου με αποτέλεσμα οι Βούλγαρι να έχουν 13/18 επιθέσεις και 6 μπλοκ και το σετ να τελειώσει εύκολα…

Στο τρίτο σετ μέχρι το 10-11 δημιουργήθηκε η αίσθηση ότι μπορούμε να κοντράρουμε, αλλά η χαμένη κόντρα επίθεση ισοφάρισης έφερε ένα σερί της Βουλγαρίας για το 10-14 και 11-17… Ο Ανδρεόπουλος έκανε πάλι αλλαγές (Βουλκίδης, Παπαδόπουλος), η Βουλγαρία έφτασε σε άνετο ματς μπολ (16-24) κι εκεί χαλάρωσε με την Ελλάδα να μειώνει σε 20-24 και ο Σιλβάνο Πράντι πήρε τάιμ άουτ με τον Σβέτοσλαβ Γκότσεφ να τελειώνει την επίθεση και το ματς.

Διαιτητές: Μέντβιντ, Μαρκέλ.