ΑΠΟΣΤΟΛΗ Ναϊρόμπι 2021: 2o ασημένιο σε 2 μέρες

Εξαιρετική ήταν η 3η μέρα του παγκόσμιου πρωταθλήματος Κ20 για τους Έλληνες αθλητές και αθλήτριες που αγωνίστηκαν με κορυφαία στιγμή την δεύτερη θέση του Ορέστη Ντουσάκη στον τελικό της σφυροβολίας.

Η καλύτερη στιγμή του απογευματινού προγράμματος ήταν η δεύτερη θέση του Ντουσάκη στον τελικό της σφυροβολίας εφήβων με επίδοση 77.88μ. Με αυτό το μετάλλιο μπορεί να αφήσει πίσω του την τέταρτη θέση στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ταλίν και του χρόνου να ξεκινήσει στην Κ23 με ακόμα μεγαλύτερους στόχους.

Ο δεύτερος Έλληνας που μας εκπροσώπησε στον τελικό της σφυροβολίας ήταν ο Θοδωρής Ζιώγας που κατέλαβε την έκτη θέση στον κόσμο. Με καλύτερη βολή στα 72.24μ ολοκληρώνει τις αγωνιστικές του εμφανίσεις ως έφηβος και απόλυτα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμά του.

Με ακόμα ένα πανελλήνιο ρεκόρ κλείνει την χρονιά της η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου η οποία κάνει ήδη σχέδια για το παγκόσμιο πρωτάθλημα του Κάλι της Κολομβίας το 2022. Με 23.77 μπόρεσε να ξεπεράσει το 23.83 που έτρεξε στο πανελλήνιο Α-Γ στη Πάτρα αλλά έμεινε 10η εκτός τελικού.

Την πρώτη συμμετοχή της Ελλάδας σε τελικό 800μ σε παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 εξασφάλισε η Έλλη-Ευτυχία Δεληγιάννη με 2:06.41. Η αθλήτρια έτρεξε στην πρώτη προκριματική σειρά και τερμάτισε τρίτη πίσω από την Αιάλ Ντάγκνατσου (Αιθιοπία) και την Σβιτλάνα Ζούλτσικ (Ουκρανία). Αυτές οι αθλήτριες είναι και οι μοναδικές που μπόρεσαν να την περάσουν στον ημιτελικό.

Την 10η θέση κατέλαβε η Σωτηρία Ράπτη στον τελικό του τριπλούν με 12.83μ, επίδοση που είναι χαμηλότερη του 12.93μ που σημείωσε στον προκριματικό με βροχή. Κλείνοντας τη χρονιά της η τριπλουνίστρια έχει στο βιογραφικό της δυο τελικούς σε ευρωπαϊκό και παγκόσμιο Κ20 με την 11η και την 10η θέση αντίστοιχα.

Στο τριπλούν νεανίδων η Σουηδέζα Μάγια Άσκαγκ με 13.75μ κατάφερε μετά το χρυσό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, να κατακτήσει και την κορυφή του κόσμου στο Κ20. Ο Γάλλος Έργουαν Κονάτε, χάλκινος στο ευρωπαϊκό, αγωνίστηκε στο μήκος εφήβων και με επίδοση 8.12μ έκανε κορυφαία επίδοση στους εφήβους για φέτος και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Το τρίτο της χρυσό κατέκτησε η Κένυα με την Ζακίν Τσέπκοετς στα 3000μ στιπλ όπου με 9:27.40, ξεσήκωσε το μικρό κοινό που υπήρχε στις κερκίδες και πανηγύρισε τη νίκη μέσα στο σπίτι της.