ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΠΑΡΙΣΙ: Τα αδιανόητα νούμερα της αναμέτρησης Τζόκοβιτς – Ναδάλ

Ο αγώνας Νόβακ Τζόκοβιτς – Ράφα Ναδάλ, έχει το χαρακτηρισμό του blockbuster σε οποιαδήποτε διοργάνωση και αν πραγματοποιείται. Είναι το ζευγάρι με τις περισσότερες μεταξύ τους μονομαχίες και τα νούμερα που προκύπτουν είναι… αδιανόητα και δύσκολα θα επαναληφθούν από κάποιον άλλον (εκτός φυσικά από τον Ρότζερ Φέντερερ που είναι ο πρώτος… διδάξας).

της Αλεξάνδρας Καραμπουρνιώτη

• Τζόκοβιτς και Ναδάλ αναμετρώνται για 17η συνεχόμενη χρονιά σε τουλάχιστον έναν αγώνα μέσα στη σεζόν
  • ο σημερινός αγώνας τους είναι ο 59ος με τον Σέρβο να προηγείται 30-28 στις νίκες
  • 19-8 είναι το ρεκόρ του Ναδάλ με αντίπαλο τον Τζόκοβιτς σε χωμάτινη επιφάνεια
  • 10-7 προηγείται σε νίκες ο Ναδάλ επί του Τζόκοβιτς όσον αφορά στις αναμετρήσεις τους σε γκραν σλαμ
  • 7-2 έχει το προβάδισμα ο Ισπανός στους αγώνες του Ρολάν Γκαρός με αντίπαλο τον Τζόκοβιτς
  • για πρώτη φορά θα αναμετρηθούν δύο τενίστες που έχουν από τουλάχιστον 20 γκραν σλαμ ο καθένας (21 ο Ναδάλ – 20 Τζόκοβιτς)
  • ο σημερινός αγώνες είναι ο πρώτος μεταξύ δύο αντιπάλων που έχουν περισσότερες από 1000 νίκες ο καθένας στην καριέρα του με τον Ναδάλ να μετρά 1055 και τον Τζόκοβιτς 1005
  • για πρώτη φορά θα αναμετρηθούν δύο αντίπαλοι που μετρούν περισσότερες από 300 νίκες σε γκραν σλαμ (327 – Τζόκοβιτς, 302 – Ναδάλ)
  • το ρεκόρ του Ναδάλ σε προημιτελικά του Ρολάν Γκαρός είναι 14-1 και η μοναδική του ήττα έγινε το 2015 με αντίπαλο τον Τζόκοβιτς
  • 109 είναι οι συνολικές νίκες του Ράφα Ναδάλ στο Ρολάν Γκαρός και είναι πρώτος με τον Νόβακ Τζόκοβιτς να ακολουθεί δεύτερος με 85
  • από εννέα κερδισμένα σετ στο τάι μπρέικ έχουν Τζόκοβιτς και Ναδάλ στα μεταξύ τους παιχνίδια
  • 81 σετ έχει κερδίσει συνολικά ο Τζόκοβιτς και 75 ο Ναδάλ στους 58 μεταξύ τους αγώνες που έχουν προηγηθεί
  • αυτός που κατακτά το πρώτο σετ, έχει κερδίσει και τον αγώνα στις 50 από τις 58 προηγούμενες αναμετρήσεις τους, μεταξύ των οποίων τα 15 από τα τελευταία 16 παιχνίδια. Δε συνέβη στην τελευταία τους αναμέτρηση πέρσι, όπου ο Τζόκοβιτς έχασε το πρώτο σετ και κέρδισε τα τρία επόμενα