ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ: Από το 9 στο…1 και χρυσό για τη Ρίτσαρντσον

Έχει γίνει είδηση για χρήση μαριχουάνας, για τη σχέση της με γυναίκα δηλώνοντας η ίδια μέλος της LGBTQ κοινότητας και το κάλεσμα της να συνδικαλιστούν οι αθλητές. Σήμερα ήταν η μέρα που η Σακάρι Ρίτσαρντσον έγινε Νο1 είδηση για.. αθλητικό επίτευγμα.

Η 23χρονη Τεξανή σπρίντερ, πέρασε στον τελικό με χρόνο και όχι με θέση. Για το λόγο αυτό πήρε και το διάδρομο 9 στον τελικό και μάλλον κανείς δεν πήρε χαμπάρι (εντός σταδίου) ότι κέρδισε τον τελικό αφού τα βλέμματα όλων ήταν στο 4 και το 5 που έτρεχαν Σέλι Αν Φρέιζερ Πράις και Σέρικα Τζάξον.
Με μέτρια εκκίνηση αλλά τρομερό φίνις, η Ρίτσαρντσον πήρε τη μπουκιά από το στόμα των Τζαμαϊκανών, το πρώτο χρυσό μετάλλιο για τις ΗΠΑ στο αγώνισμα από το 2017 όταν η (συγχωρεμένη) Τόρι Μπούι ήταν παγκόσμια πρωταθλήτρια και έκανε δικό της και το ρεκόρ αγώνων αφού τερμάτισε σε 10.65 καταρρίπτοντας το 10.67 της Φρέιζερ Πράις από το 2022. H Pocket Rocket ολοκλήρωσε στην τρίτη θέση με 10.77 και δεύτερη ήταν η Σέρικα Τζάξον που έκανε 10.72.