Λονδίνο 2017: Αποτελέσματα 2ης μέρας

Με έξι τελικούς και τέσσερις ημιτελικές σειρές ολοκληρώθηκε το βράδυ της Τρίτης η δεύτερη ημέρα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κολύμβησης.

του Στέφανου Σουλιώτη

Από ελληνικής πλευράς ξεχώρισε το χάλκινο μετάλλιο του Απόστολου Χρήστου στα 100μ. ύπτιο το οποίο ήταν το πρώτο για την Ελλάδα στον θεσμό μετά το 2012. Επίσης πολύ καλή παρουσία είχε ο Παναγιώτης Σαμιλίδης στον τελικό των 100μ. πρόσθιο καταλαμβάνοντας την πέμπτη θέση. Ο Ανδρέας Βαζαίος σημείωσε πανελλήνιο ρεκόρ στον ημιτελικό των 200μ. μεικτή ατομική (1:58.47) και το απόγευμα της Τετάρτης θα κολυμπήσει στην καλή τέταρτη διαδρομή αφού ήταν ο ταχύτερος των δύο ημιτελικών σειρών. Η Νόρα Δράκου δε μπόρεσε να επαναλάβει εμφάνιση παρόμοια με την πρωινή και αποκλείστηκε από τον τελικό των 100μ. ελεύθερο. Στα υπόλοιπα αποτελέσματα ο Αντρέι Γκοβόροβ στα 50μ. πεταλούδα πανυγύρισε το πρώτο του χρυσό μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα 50άρας πισίνας. Στο αντίστοιχο αγώνισμα των γυναικών η Σάρα Σέστρεμ πρόσθεσε το όγδοο χρυσό στη συλλογή της. Ο αειθαλής Καμίλ Λακούρτ ήταν ο νικητής στα 100μ. ύπτιο, ο Άνταμ Πίτι επικράτησε στα 100μ. πρόσθιο χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, ενώ η Κατίνκα Χόσου πανηγύρισε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στη φετινή διοργάνωση, αυτή τη φορά στα 200μ. ύπτιο. Στα 4×100 mixed την πρώτη θέση κατέλαβε η Βρετανία.