Αποχαιρετά την Κροατία ο Ταμουρίδης

Μετά από ένα δεκαήμερο αγωνιστικών υποχρεώσεων στην Κροατία ο Γιάννης Ταμουρίδης επιστρέφει στην Ελλάδα.

του Στέφανου Σουλιώτη

Τον δεύτερο αγώνα της σεζόν ολοκλήρωσε σήμερα Κυριακή ο Γιάννης Ταμουρίδης. Ο 35χρονος αθλητής της Synergy Baku τερμάτισε 74ος στο τρίτο και τελευταίο ετάπ του κροατικού Istrian Trophy με διαφορά πέντε δευτερολέπτων από τον νικητή και συναθλητή του Μάτειχ Μούγκερλι. Ο Ταμουρίδης είχε ενεργό ρόλο στη νίκη του 34χρονου Σλοβένου καθώς σε ένα ετάπ που κυριάρχησαν οι ισχυροί άνεμοι, ο Έλληνας ποδηλάτης και οι συναθλητές του κατάφεραν να προστατεύσουν τον Μούγκερλι και να τον βγάλουν σε ιδανική θέση για να κάνει τις επιθέσεις του. Ο Σλοβένος κατέλαβε την τρίτη θέση της τελικής γενικής κατάταξης, ενώ ο Ταμουρίδης ολοκλήρωσε τη διοργάνωση στην 75η θέση. Την πρώτη θέση της γενικής κατάταξης του Istrian Trophy κατέλαβε ο Βέλγος Ολιβιέ Παρντινί. Επόμενος αγώνας για τον Ταμουρίδη είναι το GP Adria Mobil στις 3 Απριλίου στη Σλοβενία.