Ασπρόμαυρη η Τούμπα

«Δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι…», έλεγε όλες τις προηγούμενες ημέρες ο Γιάννης Καλμαζίδης, αλλά οι παίκτες του τα… χρειάστηκαν μέχρι να επικρατήσουν με 3-1 της ΜΕΝΤ στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών.

Οι ασπρόμαυροι, μετά το 25-15 του πρώτου σετ και το 18-13 με το οποίο προηγήθηκαν στο δεύτερο σετ του αγώνα με την ΜΕΝΤ, πίστεψαν ότι είχαν στο τσεπάκι τους το τρίποντο και λίγο έλειψε να πάθουν δεύτερη ζημιά (όπως στο ματς της 2ης αγωνιστικής κόντρα στην ουραγό Λαμία που τον μοναδικό της βαθμό τον πήρε από τον Δικέφαλο).
Η νεοφώτιστη ΜΕΝΤ με σερί 5-12 (χάρις στο φλοτ σέρβις του Αντιφάκου) πήρε το σετ και βρέθηκε με αέρα 4 πόντων στο τρίτο σετ (4-8, 5-9) παγώνοντας ακόμη περισσότερο το άδειο γήπεδο της Πυλαίας. Οι ασπρόμαυροι αντέδρασαν, προηγήθηκαν 20-17 ωστόσο οι πεισματάρηδες φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 21-21 και ακολούθησαν δύο φάσεις που προκάλεσαν τις διαμαρτυρίες τους. Αρχικά ένα άουτ πλασέ του Πάρις και κατόπιν υπέρβαση του Σακόγλου έφεραν το σκορ στο 23-21 με τον Πάρις να σερβίρει άουτ για το τελικό 25-23.

Στις αρχές του τέταρτου σετ ο Ιταλός πασαδόρος βρέθηκε στα πίτς με ελαφρύ διάστρεμμα κι η ΜΕΝΤ με αμιγώς ελληνική σύνθεση δεν μπόρεσε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό χάνοντας με κάτω τα χέρια το τέταρτο σετ.
«Είμαστε ποιοτικότερη ομάδα στα χαρτιά, αλλά αυτό πρέπει να το δείχνει στο γήπεδο…», είπε ο Καλμαζίδς ενώ ο Γκολίτσης σημείωσε: «στριμώξαμε τον ΠΑΟΚ στα σκοινιά, αλλά δεν πήραμε βαθμό και χάσαμε και δύο παίκτες».

*Μετά τον Παναθηναϊκό, που είχε εκδώσει σχετική ανακοίνωση μετά την ήττα στην Κηφισιά για την 3η αγωνιστική, στην 8η αγωνιστική είχαμε ρεκόρ καθώς είχαμε δύο ανακοινώσεις κατά των διαιτητών.
Η πρώτη έγινε από τον Παμβοχαϊκό που καταφέρεται εναντίον του κ. Μυλωνάκη (ήταν ο πρώτος διαιτητής στην εντός έδρας ήττα με 3-1 από τον Φοίνικα Σύρου) κι η δεύτερη από τον Άρη κατά του κ. Θεμελή (που ήταν διαιτητής στην εντός έδρας νίκη των κίτρινων με 3-2 επί του ΠΑΟ).

**Ο 33άχρονος ακραίος Φρεντερίκο Λεονάρντο Τεξέιρα κλήθηκε να παίξει το ρόλο του Άγιου Βασίλη στη Λαμία. Ο Βραζιλιάνος, με θητεία τα τελευταία χρόνια στο Ισραήλ, είναι η τελευταία μεταγραφική προσθήκη της ουραγού της βαθμολογίας, με τους Ρουμελιώτες να ελπίζουν ότι θα τους βοηθήσει να ξεκολλήσουν από την τελευταία θέση.

ΠΑΟΚ – ΜΕΝΤ 3-1 (25-15, 23-25, 25-23, 25-8)
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης) Παντακίδης 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μουρ 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Γκόμεζ 21 (18/35 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 18 (15/26 επ. 1 άσο, 2 μπλοκ, 56%υπ. – 50% άριστες), Εφραιμίδης 12 (11/19 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 38% άριστες), Γκαράς –λ (70%υπ. – 35% άριστες) / Ντίνας 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Σαμπάνης, Καρασαββίδης 1 (1/1 επ.).
ΜΕΝΤ (Γκολίτσης) Σακόγλου 11 (11/29 επ.), Γκόρτσανιουκ 14 (13/24 επ., 1 άσο, 62% υπ, – 41% άριστες), Χατζηηλιάδης 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. – 39% άριστες), Μπίσετ 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Πάρις 5 (3/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης 6 (5/14 επ., 1 άσο),Αντωνιάδης –λ (50% υπ. – 30% άριστες) / Κνάπεκ –λ (29% υπ. – 00% άριστες), Ναζίρης, Χρυσάφης 1 (1/3 επ.) Παντίρης, Αντιφάκος 5 (2/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ).