Αρχή με ήττα για την Εθνική στην Ποντγκόριτσα

Με ήττα ξεκίνησε η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών στον προκριματικό όμιλο του παγκοσμίου κυπέλλου που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου, χάνοντας 11-8 από την παγκόσμια πρωταθλήτρια Ισπανία.

H ελληνική ομάδα ξεκίνσε καλά τον αγώνα και στο πρώτο οκτάλεπτο προηγήθηκε 3-2 και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα του ένα γκολ μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.
Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι Ισπανοί βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση και αφού ισοφάρισαν σε 7-7 στη λήξη του τρίτου οκταλέπτου, με ένα επί μέρους σερί 4-1 στο 4ο, πήραν τη νίκη με 11-8 και απέκτησαν προβάδισμα για την κατάληψη μιας εκ των τριών θέσεων του δευτέρου ομίλου που δίνει πρόκριση στην τελική φάση.
Ο επόμενος αγώνας στον δεύτερο όμιλο των προκριματικών για την Εθνική, είναι προγραμματισμένος για την Παρασκευή (10/3) στις 20:30 (ωρα Ελλάδας) κόντρα στη Σερβία που νωρίτερα κέρδισε 10-6 την Αυστραλία.

Οκτάλεπτα: 3-2, 3-3, 1-2, 1-4

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 1, Καλογερόπουλος 1, Παπαναστασίου 1, Φουντουλης 2, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Νικολαΐδης, Κάκαρης 1, Σολανάκης, Βλαχόπουλος 1, Τζωρτζάτος.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Νταβίντ Μαρτίν): Αγκίρε, Μουναρίθ 5, Μπιέλ, Ντελ Τόρο, Σαναχούγια 1, Γκομίλα, Φάμερα, Καμπάνιας 2, Ταχούλ 1, Περόνε 1, Μάγιαρακ, Μπούστος 1, Λόριο.