ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Αργυρό η τετράκωπος!

Η τετράκωπος έσωσε την παρτίδα για τα ελληνικά κουπιά κατακτώντας το αργυρό μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κωπηλάσιας που διεξάγεται στο Πόζναν της Πολωνίας.

της Σεβαστής Βρακατσέλη

Η ελληνική ομάδα δεν ξεκίνησε καλά και στα περάσματα των 500μ. και 1000μ. ήταν στην τέταρτη θέση. Τζιάλλας, Τσίλης, Αγγελόπουλος και Χρήστου ξεκίνησαν μια τρομερή αντεπίθεση στα επόμενα 1000μ. και κατάφεραν να ξεπεράσουν τα πληρώματα της Ολλανδίας και της Λευκορωσίας για να καταλάβουν τελικά τη 2η θέση με χρόνο 5:57.00 πίσω από τη Βρετανία που ολοκλήρωσε σε 5:55.70.
Στον μικρό τελικό του σκιφ ελαφρών βαρών ο Παναγιώτης Μαγδανής κατέλαβε την πρώτη θέση με χρόνο 06:59.900. Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε την 7η θέση στην τελική κατάταξη ενός αγωνίσματος που κάνει για πρώτη φορά σε μεγάλη διοργάνωση.
Να σημειωθεί ότι αυτό το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα αποτέλεσε για την Εθνική ομάδα μεταβατικό στάδιο καθώς ο Ποστιλιόνε ανακάτεψε σε μεγάλο βαθμό την τράπουλα προκειμένου να φτιάξει Ολυμπιακά πληρώματα, κάτι που τα προηγούμενα χρόνια δεν αποτελούσε προτεραιότητα για τον Ιταλό.