Αργυρό η Θεοδωροπούλου

Με ένα μετάλλιο, από την Κατερίνα Θεοδωροπούλου, επιστρέφει η ελληνική αποστολή από την Τουρκία όπου συμμετείχε στο βαλκανικό πρωτάθλημα βάδην.

Η εξαμελή ομάδα των βαδιστών που βρέθηκε στο Αϊβαλι για το βαλκανικό πρωτάθλημα είχε σχετικά καλή παρουσια, ενώ θα πρέπει να υπογραμμιστεί ότι οι καιρικές συνθήκες δε βοήθησαν τους βαδιστές να πετύχουν καλές επιδόσεις.
Η Θεοδωροπούλου, κατέλαβε τη δεύτερη θέση στην κατηγορία των γυναικών, στα 20χλμ. Η αθλήτρια του Φωκιανού Καρδίτσας τερμάτισε σε χρόνο 1:40.38. Στην κατηγορία των κορασίδων και τα 10χλμ., η Αναστασία Μήτσου τα έδωσε όλα για το όριο του παγκόσμιου που θα γίνει στο Κάλι της Κολομβίας, αλλά τελικά τερμάτισε σε χρόνια 24.47, χάνοντας το όριο για επτά δευτερόλεπτα. Η Μήτσου κατέλαβε την 4η θέση, ενώ η δεύτερη Ελληνίδα της κατηγορίας, Νάνσυ Βαΐτση κατέλαβε την 5η θέση με 25.07.
Στους έφηβους και τα 10χλμ. οι δύο Έλληνες αθλητές Σάββας Κραβαριώτης και Στράτος Γιώργος Κελεπούρης κατέλαβαν 4η και 5η θέση με χρόνους 44.32 και 45.30 αντίστοιχα.
Στα 10χλμ. παίδων. ο Έλντον Πιστόλια με χρόνο 51.14 ήταν 5ος. Στην ομαδική βαθμολογία, η ελληνική αποστολή κατέλαβε την τρίτη θέση.